Zdraví

8 potravin, které pomáhají mozku bojovat proti stárnutí a demenci

Víte, že můžete pomoci mozku bojovat proti nemocem, které souvisejí s věkem? Mezi takové patří Alzheimerova choroba nebo stařecká demence. Přestože cvičení a genetika hrají velkou roli, důležitým hlediskem je také strava. Podpořte tedy mozkovou aktivitu a snižte pravděpodobnost výskytu nemocí mozku souvisejících s věkem tím, že zařadíte do svého jídelníčku následující potraviny.

Potraviny podporující činnost mozku

  1. Tmavá čokoláda – obsahuje flavonoidy, které jsou mozku velice prospěšné a mohou pomoci zlepšit a podpořit jeho funkce.
  2. Červené maso – obsahuje vitamíny skupiny B, především pak B12. Ten podporuje kognitivní funkce mozku.
  3. Tučné ryby – především tuňák, losos nebo makrela, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které zpomalují stárnutí a podporují kognitivní funkce mozku a lepší paměť.
  4. Ořechy – stejně jako ryby, i ořechy obsahují omega-mastné kyseliny, které podporují mozkovou činnost. Především ořechy vlašské pomáhají bojovat proti zhoršení paměti. Kromě zdravých tuků obsahují ořechy také vitamín E, folát, melatonin a antioxidanty.
  5. Borůvky – tyto malé bobulky mají obrovskou sílu. Obsahují velké množství antokyanů, které podporují činnost neuronů. Kromě toho mají účinky protizánětlivé a antioxidační. Pomáhají v boji proti zhoršení paměti.
  6. Kurkuma – obsahuje sloučeninu kurkumin, která má protizánětliví a antioxidační vlastnosti. Její pravidelná konzumace může pomoci potlačit negativní symptomy související s Alzheimerovou chorobou. Podporuje lepší paměť a stimuluje tvorbu nových mozkových buněk.
  7. Čerstvá zelenina – kromě toho, že obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu a podporuje tak imunitní a trávicí soustavu, především zelenina brukvovitá (květák, brokolice nebo špenát) může pomoci v boji chronickým chorobám a kognitivnímu poklesu.
  8. Zelený čaj – nabízí celou řadu výhod, včetně ochrany mozku před poklesem souvisejícím s věkem. Extrakt ze zeleného čaje může pomoci zlepšit paměť a podpořit myšlenkové pochody.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button