Zdraví

8 potravin, které obsahují přírodní trávicí enzymy

Trávicí enzymy podporují rozklad všech složek stravy na jednodušší části. Nacházejí se v dutině ústní, v žaludku a ve střevech.

Většinu enzymů můžeme rozdělit do čtyř základních kategorií, podle toho, co rozkládají:

 • proteázy – mají za úkol rozklad bílkovin a aminokyselin
 • lipázy – zajišťují rozklad tuků
 • nukleázy – podporují rozklad nukleových kyselin
 • amylázy, sacharázy, maltázy, celulázy a podobné enzymy – podporují rozklad sacharidů

Jestliže naše tělo nevytváří dostatek těchto enzymů, molekuly potravy nemohou být správně natrávené, což může být jeden z důvodů poruch trávení.

Lepší trávení můžeme podpořit potravinami s vyšším obsahem přírodních trávicích enzymů. Podívejte se na některé tipy.

Potraviny s přírodními trávicími enzymy

 1. Ananas – obsahuje skupinu trávicích enzymů nazývaných bromelain. Ten podporuje štěpení bílkovin na aminokyseliny.
 2. Papája – obsahuje trávicí enzym papain, který také podporuje štěpení bílkovin.
 3. Mango – obsahuje trávicí enzym amylázu, která štěpí sacharidy ze škrobu.
 4. Banány – obsahují také amylázu, stejně jako mango. Kromě toho v nich nalezneme ještě glukosidázy, které štěpí složité škroby.
 5. Avokádo – našemu tělu nabízí nejen velké množství zdravých tuků, ale také trávicí enzym lipázu, která štěpí molekuly tuku na menší mastné kyseliny a glycerol.
 6. Kefír – jedná se o fermentovaný mléčný nápoj obsahující velké množství trávicích enzymů. Patří mezi ně lipázy, proteázy a laktázy, které podporují štěpení molekul tuku, bílkovin a laktózy.
 7. Kimči – jedná se o fermentovanou zeleninu. Proces fermentace zajišťují bakterie, které pokrmu dodají enzymy proteázu, lipázu a amylázu. Kromě toho tento pokrm obsahuje zdravé střevní bakterie.
 8. Zázvor – kromě toho, že podporuje naši imunitu a pomáhá v boji proti nachlazení, obsahuje trávicí enzym proteázu, která podporuje štěpení bílkovin.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button