Jídlo a receptyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

7 signálů, podle kterých poznáte, že máte nedostatek vitaminů

Přiznejme si to. Hotovky zakoupené v obchodě jsou tím nejlepším, pokud pracujete šílené hodiny a potřebujete vyvážit práci a rodinný život. Ale pozor: existuje minimálně jedna nevýhoda, kterou tato strava má – riziko, že budete mít nedostatek vitaminů.

Jedním z nejčastějších problémů lidí s nízkou hladinou vitaminů je únava. Ale mohou se objevit i další podivné příznaky a symptomy, které by vás možná nenapadlo s nedostatkem vitaminů spojovat. V tomto článku najdete sedm signálů, podle kterých poznáte, že možná nedostatkem vitaminů trpíte. Také vám dáme tipy na potraviny, které byste měli do svého jídelníčku zařadit tak, abyste problém vyřešili přírodní cestou.

Bolí vás svaly

Máte časté bolesti svalů v pravidelných intervalech a bez zjevného důvodu (například náročný trénink), pak možná trpíte nedostatkem vitaminu D. Je to jeden z vitaminů, jehož nedostatkem trpí lidé nejčastěji, může však být obtížné jej rozpoznat, protože příznaky jsou vágní. Ale pokud jsou bolesti svalů navíc doprovázeny také problémy se zuby a kostmi, nechte si otestovat jeho hladinu v krvi. Tento vitamin je potřebný pro zdraví kostí, zubů i svalů.

Chcete-li přirozeně získat vitamin D, zkuste zařadit do svého jídelníčku mléčné výrobky nebo tučné ryby, jako je například losos nebo tuňák (i když ne více než dvakrát týdně). Měli byste se také snažit pobývat každý den alespoň deset až dvacet minut na slunci.

Nedostatek citlivosti v nohou

Pokud trpíte nedostatkem citlivosti v nohou a zjišťujete, že máte problémy s chůzí (například problémy s rovnováhou), potom může být důvodem nízká hladina vitaminu B12. Proč? Protože tento vitamin je nezbytný pro zdraví a funkci mozku a nervového systému.

Pokud chcete zvýšit hladinu B12 ve své stravě, jezte více živočišných produktů. Pakliže jste vegetarián či vegan, volte náhražky masa a mléka obohacené o tento vitamin a uvažujte také o doplňcích ve formě tablet.

Máte problémy s nočním viděním

Špatně se orientujte v šeru? Pokud ano, možná trpíte nedostatkem vitaminu A. Pokud nebudete nedostatek tohoto vitaminu řešit, mohou se naskytnout i další problémy se zrakem, jako například makulární degenerace atd.

Strava bohatá na vitamin A by měla zahrnovat zelenou listovou zeleninu, jako je špenát, kapusta, mrkev, sladké brambory, oranžové papriky, melouny a vejce.

Máte pomalé reflexy

Pokud cítíte, že vám dlouho trvá, než zareagujete na vnější podněty – například když vám někdo hodí míč či musíte rychle zastavit vůz – možná se nejedná jen o vaši fyzickou nemotornost. Problémem může být nedostatek vitaminu E, který je stejně jako vitamin B12 potřebný pro zdraví nervové soustavy a pomáhá při komunikaci mezi mozkem a nervy, které kontrolují svaly a reflexy.

Chcete zvýšit příjem vitaminu E? Konzumujte více pšeničných klíčků – ty jsou nejbohatším zdrojem této živiny, stejně jako vejce, vnitřnosti, ořechy, semena a avokádo.

Špatně se vám hojí rány

Pokud se vám zdá, že se vaše rány hojí déle, než je obvyklé, možná za to může nedostatek vitaminu C. Je to proto, že kožní a další buňky, které mají zahájit proces uzdravování, k němu potřebují právě tento vitamin (ještě s vitaminem A a zinkem) Bez těchto živin je léčení ran mnohem těžší a může se zvýšit riziko infekce.

Nejlepším zdrojem vitaminu C jsou citrusové plody a tmavá listová zelenina (špenát, rukola a kapusta).

Cítíte se často sklíčení

Ne všechny příznaky nedostatku vitaminů jsou čistě fyzické. Každý, kdo se často cítí mrzutý a zjišťuje, že se často problémy zhorší až k depresi, může trpět nedostatkem vitaminu B1. Stejně jako B12 je i tento vitamin nezbytný pro zdraví nervů a mozkových buněk. V případě, že nemáte dostatek B1 v těle, tyto buňky nefungují a mohu způsobit psychické problémy, jako je například smutek či deprese. Nedostatek tohoto vitaminu je vzácný, ale může se stát, že jim trpí lidé s jiným onemocněním, například s Crohnovou chorobou nebo anorexií.

Potraviny bohaté na tento vitamin jsou vnitřnosti, hrách, fazole a čočka, také pšeničné klíčky a melasa.

Máte špatný dech

Zápach z úst i přes pečlivou péči o zubní dutinu může být způsoben nedostatkem vitaminu B3. Je to proto, že tento vitamin se stará o správnou funkci jater. Játra jsou potřebná pro to, aby žaludek a střeva správně fungovaly. A pokud tomu tak není, nezdravé trávení může být příčinou špatného dechu. Tento nedostatek je běžný například u lidí potýkajících se s alkoholismem.

Pro zvýšení hladiny vitaminu B3 jezte tučné ryby, slunečnicová semínka a zeleninu, jako je například červená řepa.

Odhalení problému je prvním krokem k jeho vyřešení. Pokud máte některý z příznaků výše uvedených, poraďte se s lékařem. Na zákalně krevních testů je schopen určit, kterého vitaminu máte nedostatek.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button