Menopauza je přirozená fáze života každé ženy. Projevuje se celou řadou nepříjemných příznaků. Co dělat, abyste zmírnila její dopad na vaše zdraví a na váš život?
1. Změna jídelníčku, dosáhněte rovnováhy
Do jídelníčku zařaďte dostatek vápníku. Ten hraje důležitou roli při udržování zdravých a silných kostí. Obohaťte jídelníček zeleninou. Velkou roli hrají především listové druhy. Nezapomínejte ani na kvalitní bílkoviny, které pomáhají při regulaci hmotnosti, podporují svalovou hmotu a pevnější kosti. Návaly horka, které se v období menopauzy objevují, pomáhají zmírňovat sójové produkty. Naopak omezte konzumaci alkoholu, produktů s obsahem kofeinu, zpracované tuky a cukry. Vhodné nejsou ani příliš kořeněné pokrmy. Vhodnou volbou je středomořská strava. Ta se zaměřuje na zeleninu a ovoce, kvalitní bílkoviny, celozrnné produkty a potraviny rostlinného původu.
2. Opatření k minimalizaci nočního pocení
Udržuje místo, kde spíte, v chladu. Noční oblečení vybírejte z takových materiálů, které jsou prodyšné – bavlna, bio bavlna nebo len. Stejné je to i s povlečením. Vyhněte se konzumaci spouštěčů. Patří mezi ně především kořeněné pokrmy a produkty s obsahem kofeinu.
3. Eliminace stresu
Stres hraje velkou roli při eliminaci negativních symptomů menopauzy. Mezi ty patří především návaly horka, nespavost, přibírání na váze. Pokud trpíte úzkostí, máte daleko vyšší šanci, že se u vás negativní projevy menopauzy objeví.
4. Péče o vlasy proti řídnutí
S přibývajícími roky dochází ke ztrátě síly, lesku a objemu vlasů. Nižší produkci estrogenu způsobuje vypadávání a řídnutí.
Jak na každodenní rutinu?
Pozor si dejte na časté mytí. Vlasy se tak oslabují a mohou být více lámavé. Pro posílení vlasů jsou dobré kondicionéry. Vyhýbejte se každodennímu tepelnému stylingu. Ten urychluje vypadávání vlasů.
5. Vápník a vitamín D proti úbytku kostní hmoty
Úbytek kostní hmoty není viditelný příznak. V období menopauzy se však objevuje. Pro vývoj kostí a udržení jejich pevnosti je důležitý estrogen. Jeho produkce však v období menopauzy klesá. Tím dochází ke snižování hustoty kostí. Chcete-li zlepšit zdraví kostí, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vápník (řecký jogurt, tvaroh, tofu) a potraviny bohaté na vitamín D (losos, konzervovaný tuňák).
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.