Zdraví

14 věcí, které byste o kávě měli vědět

Četné studie ukázaly, že káva není nejzdravější nápoj ze všech.

Káva však obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a antioxidantů, které mohou zvýšit celkové zdraví. Zde je 14 zajímavých faktů o kávě.

1. Káva zvyšuje krevní tlak

Malé množství kávy vám může pomoci léčit hypotenzi. Nicméně lidé, kteří prožívají tachykardii, by ji neměli konzumovat. Ostatním lidem může káva zlepšit krevní tlak.

2. Káva tlumí bolesti hlavy

Díky velké množství kofeinu může káva účinně léčit migrény a silné bolesti hlavy. Přestože nemá stejný uklidňující účinek jako lék proti bolesti, může poskytnout úlevu od bolesti hlavy.

3. Káva zlepšuje paměť

Káva má mnoho neuromediátorů a stimulátorů, které zlepšují náladu a zvyšují paměť. Káva je zvláště dobrá pro lidi s krátkodobou pamětí.

4. Káva podporuje ztrátu hmotnosti

Při konzumaci nejméně dvou šálků kávy můžete podpořit ztrátu hmotnosti. Pokud se hladina leptinu v těle sníží, tělo ukládá tuky a to způsobuje přírůstek hmotnosti. Káva zvyšuje hladinu leptinu a vede tak ke ztrátě hmotnosti.

5. Káva snižuje deprese a stres

Káva může působit jako prostředek proti stresu, který stimuluje uvolňování serotoninu a melaninu, jež jsou hlavními prostředky dobré nálady. Navíc kávové aroma může uklidnit a uvolnit mysl, zatímco pití kávy zvyšuje spokojenost. Kofein obsažený v kávě ovlivňuje tělo stejným způsobem.

6. Káva zvyšuje imunitu

Konzumace kávy může snížit riziko předčasného úmrtí a to díky tomu, že káva podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost těla a podporuje celkové zdraví. Navíc může zvýšit zdraví srdce, jater a trávicího systému.

Kdykoli připravujete kávu, používejte raději čerstvou mletou kávu, než kávu instantní kávu.

7. Káva zvyšuje výkon mozku

Káva vám pomůže podpořit bdělost , koncentraci a pozornost. Pokud do ní přidáte trochu cukru, zvýšíte ve vašem těle hladinu energie.

8. Káva může zvýšit hladinu energie

Káva může pomoci proti únavě a zvýší hladinu energie. Kofein, který je přítomen v kávě, je absorbován v těle a je přenášen do mozku.

Káva také podporuje četné funkce mozku, například obecné kognitivní schopnosti, reakce, bdělost, nálada, paměť a podobně.

9. Káva zlepšuje fyzickou výkonnost

Kofein zvyšuje hladinu adrenalinu, který tělo připravuje na fyzickou výkonnost.

10. Káva obsahuje celou řadu prospěšných látek

V šálku kávy nalezneme niacin, hořčík, draslík, mangan, vitamín B5 aB2

11. Káva snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu

Diabetes typu 2 je běžným zdravotním problémem. Toto onemocnění vykazuje vysokou hladinou krevního cukru a neschopnost uvolnit inzulín nebo inzulínovou rezistenci.

Studie ukázaly, že konzumace kávy snižuje riziko vzniku cukrovky typu 2.

12. Káva zabraňuje demenci a Alzheimerově chorobě

Alzheimerova choroba je běžná neurodegenerativní onemocnění, které je hlavní příčinou demence. Obvykle postihuje osoby starší 65 let. Vznik nemoci můžeme, několika způsoby, částečně zpomalit. Jedním z nich je konzumace vhodné stravy a mezi další způsoby patří i káva.

13. Káva snižuje riziko Parkinsonovy choroby

Parkinsonova choroba představuje celosvětově 2. nejčastější neurodegenerativní onemocnění. Je způsobena smrtí neuronů generujících dopamin.

Studie ukázaly, že konzumace kávy snižuje riziko Parkinsonovy choroby a to díky přítomnosti kofeinu.

14. Káva snižuje riziko některých typů rakoviny

Káva může snížit riziko vzniku kolorektální rakoviny a rakoviny jater.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button