Jídlo a receptyZdraví

Zjistěte, jak si doma vypěstovat vlastní borůvky

Máte rádi borůvky? Ovoce tvaru malé bobulky fialové barvy miluje snad každý. Jelikož je to jedna z nejhůře dostupných lesních plodin, chtěli bychom je konzumovat častěji, a proto není nic jednoduššího, než si je vypěstovat svépomocí.

A proč právě borůvky a ne třeba lesní maliny nebo jahody? Borůvky jsou mezi ovocem jednou z nejvíce výživných plodin. Tyto chutné plody jsou plné antioxidantů, vitamínu C a vlákniny. V syrovém stavu jsou ideální volbou pro zdravé svačiny, ale i jako zavařenina, v koláči nebo zamrazené. Pěstování vlastních plodin je tedy nejsnazším způsobem, jak toto ovoce získat. Ovšem není to nic lehkého a musíte mít na paměti důležité body, jako je typ rostliny a správné umístění, které musíte dodržovat.

Zasaďte keř

Vaším prvním úkolem bude vybrat nejlepší místo pro domácí borůvčí. Nejlepším místem je slunná část zahrady s větší vláhou. Kořeny borůvčí totiž vyžadují neustálou vlhkost. Nejlepší volbou je tedy místo, které má k dispozici zavlažovací systém.

Měli byste také vědět, že pokud se rozhodnete borůvky zasadit přímo do země, je potřeba na jednu rostlinku vykopat díru o velikost 1 metru v průměru a asi 30 cm hlubokou. Rostlinku zasadíme a zasypeme zamíchanou směsí z poloviny původní půdy a druhá půlka bude tvořit navlhčená rašelina. Borůvky vysaďte buď na jaře nebo na podzim a nezapomeňte je každý den dostatečné zalévat.

 

Jak se o borůvky starat

blueberries-690072_960_720Borůvky vyžadují hodně píle. Každý rok musíte borůvčí prostříhat, aby nebylo moc husté a zabránilo se nadměrnému množství plodů, které by byly velmi malé. Pravidelně tedy odstraňujete velkou část květů a keřík prostříhávejte. Borůvkové kořeny jsou velmi mělké, tudíž je nejlepší volbou keř obsypat pilinami, mulčovací kůrou, posečenou trávou nebo kompostem. Ovšem borůvky jsou na hnojení citlivé a proto mějte na paměti, že příliš mnoho hnojiva může být spíše ke škodě. Borůvky potřebují hodně starostlivé péče, ale zaručujeme vám, že výsledky stojí za to.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button