Zdraví

Zdravé tělo, zdravý duch

Zdravé tělo, zdravý duch

Že psychické zdraví předpokládá zdraví těla, není žádnou novinkou. Odborníci tuto informací nyní jen a jen potvrzují a poslední výzkum napříč Evropou ukázal, že čím více cvičíme, tím také déle žijeme, ale především jsme mentálně aktivní až do stáří…

Tento výzkum mají na svědomí Italové, Finové a Nizozemci, kteří studovali muže, narozené mezi roky 1900 až 1920 a měřili u nich fyzickou zátěž, zejména pak tu, které se věnovali ve vysokém věku. Spolu s ní ale také jejich kognitivní funkce, čtení, psaní a paměť. Pokud někdo z nich během deseti let snížil svoji denní fyzickou aktivitu o hodinu a více, pak klesly rovněž jejich kognitivní funkce, testy v paměti, ale také schopnost se učit.

Čím je člověk starším, tím více by se měl věnovat cvičení. Muži by měli chodit denně na čtyř kilometrovou procházku, v opačném případě klesá i jejich činnost mozku. Zlepšovat průtok krve mozkem je nezbytné, pomáhá to stimulovat růst nervových buněk v centrech paměti mozku.

Výborná je ale také meditace, která zpomaluje stárnutí a při které se  uvolňuje enzym telomeráza, který zpomaluje stárnutí buněk. Ruku v ruce s meditací však jde také absence stresu a negativní nálady, což jde v dnešní době dost těžko. Neurony v mozku pak vznikají prakticky celý život.

Jste-li naopak v permanentní nepohodě a stresu, trpíte-li zlostí, negativními emocemi a tak dále a tak dále, pak funkce v organismu způsobí, že nový neuron bude poškozen a nebude moci tak vytvořit spojení s ostatními neurony, a dále tak vstoupit do neuronové sítě. Tudíž zemře.

Opačná veselá nálada naopak redukuje stres a umožňuje spojení neuronů. Ty pak zbavují tělo napětí, stresu, úzkosti, deprese a negativních pocitů. Bez pocitu však není tato terapie úplná. Je tak opravdu třeba se věnovat sportu, neboť i mozek našich předků se evolučně vyvíjel právě za pohybu, pohyb je proto pro vývoj nezbytný. Místo veřejné dopravy nebo vozidla, choďte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button