Zdraví

Zdá se vám, že začínáte zapomínat? Podpořte tedy svou paměť

Každý z nás občas zapomíná. Zdá se vám však, že zapomínáte stále častěji? Tak podpořte svou paměť. Zde jsou některé způsoby, kterými svou paměť podpoříte.

1. Konzumujte potraviny s malým obsahem cukru

Konzumace příliš mnoho přidaného cukru je spojována s mnoha zdravotními problémy a chronickými nemocemi, včetně kognitivního poklesu. Výzkum ukázal, že nadměrná konzumace cukru může vést k špatné paměti a snížené činnosti mozku, zejména v té oblasti, kde se nachází krátkodobá paměť.

2. Zařaďte do svého jídelníčku rybí olej

Rybí olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA). Tyto tuky jsou důležité pro celkové zdraví a dokonce bylo prokázáno, že snižují riziko srdečních onemocnění, zánět, zmírňují stres a úzkost a zpomalují mentální pokles. Mnoho studií ukázalo, že konzumace doplňků z ryb a rybího oleje může zlepšit paměť, zejména u starších lidí.

3. Udělejte si čas pro meditaci

Meditace může pozitivně ovlivnit vaše zdraví mnoha způsoby. Je uvolňující a uklidňující a bylo zjištěno, že snižuje stres a bolest, krevní tlak a dokonce zlepšuje paměť. Meditace a relaxační techniky zlepšují krátkodobou paměť u lidí všech věkových skupin.

4. Udržujte si správnou váhu

Udržování zdravé tělesné hmotnosti je nezbytné pro dobré životní podmínky a je jedním z nejlepších způsobů, jak udržet vaše tělo i mysl v špičkovém stavu. Několik studií prokázalo, že obezita je rizikovým faktorem pro kognitivní pokles.

5. Zajistěte si kvalitní a dlouhý spánek

Nedostatek správného spánku je spojován se špatnou pamětí. Spánek totiž hraje důležitou roli v konsolidaci paměti, což je proces, při kterém jsou krátkodobé vzpomínky posíleny a transformovány do dlouhotrvající paměti.

6. Dejte si pozor na přílišnou konzumaci alkoholu

Konzumace příliš mnoha alkoholických nápojů může poškodit vaše zdraví mnoha způsoby a může negativně ovlivnit i vaši paměť. Alkohol vykazuje neurotoxické účinky na mozek. Opakované epizody nadměrného pití mohou poškodit hipokampus, část mozku, která hraje důležitou roli v paměti

7. Trénujte vaši paměť

Trénujte své kognitivních dovedností pomocí křížovek, hraní logických her nebo pomocí mobilních aplikací, které se věnují tréninku paměti.

8. Dodávejte tělu vitamín D

Vitamin D je důležitým prvkem, který hraje v těle mnoho důležitých rolí. Nízká hladina vitaminu D byla spojena s řadou zdravotních problémů, včetně snížení kognitivních funkcí a dokonce je spojována s vyšším rizikem vzniku demence.

9. Konzumujte protizánětlivé potraviny

Konzumace stravy bohaté na protizánětlivé potraviny může pomoci zlepšit paměť. Antioxidanty, které jsou v těchto potravinách obsaženy, pomáhají snižovat zánět v těle tím, že snižují oxidační stres způsobený volnými radikály. Můžete konzumovat antioxidanty v potravinách, jako jsou ovoce, zelenina a čaje. Zvlášť vysoký obsah antioxidantů se nachází v bobulovém ovoci.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button