Dásně jsou tvořeny pojivovou tkání, která je základnou a podporou pro naše zuby. Zánět je jedním z nejčastějších onemocnění dásní a ve většině případů je způsoben špatnou ústní hygienou.
Na zubech se tvoří plak plný bakterií poškozujících zubní sklovinu a pokud do zubu pronikne infekce, jsou tu pak i kazy. Mezi další hlavní příčiny zánětu dásní řadíme špatné stravovací návyky, kouření, požívání alkoholu, užívání steroidů, antikoncepčních pilulek a protinádorových léčiv.
Příznaky zánětu dásní
Dásně jsou oteklé, červené, měkké a při čištění zubů z nich krvácí. Také se může objevit bolest při žvýkání a zápach z úst. Příznaky jsou dost často přehlížené a nejsou vždy tak viditelné. Pokud jsou ignorovány, dochází občas k vážným komplikacím, např. ztrátě zubů a kostní hmoty, poklesu dásní nebo k onemocnění parodontu. Počáteční fáze se projevuje krvácením při čištění zubů – alarmující fakt, že byste měli začít s léčbou.
Léčba zánětu dásní
Pro léčbu zánětu dásní není univerzální lék. Ve skutečnosti je léčba tohoto onemocnění dlouhodobý proces, který vyžaduje mnoho úsilí a trpělivosti. Za prvé je třeba zlepšit ústní hygienu. Zubní kartáček by měl být měkký a je potřeba ho měnit každé 2-3 měsíce. Čištění zubů provádějte jemnými krouživými pohyby a vždy je čistěte směrem od kořene k vrcholu. Také se doporučuje používat zubní nit a vyplachovat ústa ústní vodou (ničí bakterie a dezinfikuje dásně). Po jídle dásně masírujte.
Kromě toho je důležité eliminovat alkohol a tabák, to jen zhoršuje zánět dásní. Strava bohatá na vitamíny a minerály. Z minerálních látek je rozhodující vápník, protože je nezbytný pro zdraví zubů a kostí. Z tohoto důvodu se doporučuje jíst potraviny bohaté na vápník, jako jsou mléčné výrobky, vejce, mořské ryby, obiloviny a dostatek zeleniny.
Dbejte na dostatečný přísun vitamínu C a bioflavonoidů, které obnovují tkáně a posilují dásně. Jezte potraviny typu borůvky, ostružiny, hrozny, citrusové plody, sója, červené víno, atd. Pro zdraví dásní a dokonce i pro regeneraci tkáně je nutné zařadit kyselinu listovou (zelená zelenina, ořechy, ovoce, celá rýže a celozrnné výrobky).
Kromě těchto jednoduchých doporučení a opatření k prevenci a léčbě zánětu dásní existují některé přírodní prostředky, které by byly schopny pomoci.
Něco více o přírodní léčbě gingivitidy
Slaná voda
Do sklenice s vlažnou vodou přidejte 2 čajové lžičky soli. Kloktejte v ústech 2 krát denně a bolest způsobená zánětem velmi rychle zmizí.
Citrón
Smíchejte 1 lžičku citrónové šťávy se špetkou soli a třete dásně. Zánět ustoupí.
Soda
Jedlá soda neutralizuje kyseliny v ústech a chrání zuby a dásně. Nejprve si vyčistěte zuby běžnou zubní pastou a pak sodou (hydrogenuhličitan sodný, který se rozpustí ve vodě).
Med
Díky jeho antibakteriálním vlastnostem pomáhá při léčbě zánětu dásní. Aplikace se doporučuje po vyčištění zubů. Třete malé množství medu na postižených místech dásní. Pokud tento postup budete opakovat každý den, infekce dásní zmizí.
Přeslička
1,5 lžičky drcené sušené přesličky zalijte 5 dl horké vody a nechte odstát po dobu asi 30 minut. Pak přeceďte, přidejte lžičku soli a rozmíchejte. Posílíte tím dásně.
Ocet, tvaroh a med
Do 1 litru syrovátky nalijte 1 dl jablečného octa a 50 g medu. Před každým jídlem pijte tuto směs v množství ½ litru. Měla by zabránit krvácení dásní a případné infekci.
Také bylo prokázáno, že sloučeniny, které se nacházejí ve slinách, chrání zubní sklovinu a jsou prevencí zánětu dásní. Vaše zubní zdraví závisí tedy i na množství slin v ústech. Neměli byste mít pocit suchosti. Tvorbu slin podporuje pupalkový olej.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
a kde máte šalvěj?? To je úžasná bylinka na cokoliv nejen v dutině ústní