Zdraví

Vrbová kůra jako přírodní lék na množství neduhů

Čeleď vrbovitých se skládá z přibližně 400 druhů vrb. Vrby se hodně liší, některé jsou vysoké a majestátné a jiné jsou nízko položená křoviska. Dají se nalézt po celém světě. Většina vrb se vyznačuje rozkvětem podlouhlých listů a chlupatými jehnědami namísto květů.

Vrba byla centrem lidské fascinace po staletí, vrby jsou spojované se smutkem, měsícem, vodou, magií, poezií, muzikou, obnovou, a léčením. Také se objevují v mnoha mýtech, legendách, a folklóru z mnoha kultur po celé zemi.

Rychle rostou a jsou velmi houževnaté. Vrby jistě dodají dotek elegance každé zahradě. Tyto stromy však mají i jiná než okrasná využití.

Léčivé vlastnosti vrbové kůry

Rostliny hráli životně důležitou úlohu ve vývoji moderního lékařství, a vrba není žádnou výjimkou. Datuje se až do roku 3 000 před naším letopočtem, kdy starověcí Egypťané (kteří byli pravděpodobně první civilizací, která zaznamenala léčivé síly rostlin) začali používat vrbovou kůru na léčbu velkého množství neduhů.

Vrbová kůra obsahuje organickou složku zvanou salicin. Z tohoto důvodu byla kůra žvýkána skrze historii na úlevu od bolesti, horečky a zanícení. Tato chemická sloučenina je tak silná, že byla posléze izolovaná na výrobu kyseliny salicylové. To byl důležitý krok, který vedl k vynálezu aspirinu a jiných nesteroidních protizánětlivých léků. Salicin ve vrbové kůře působí ve spojení s flavonoidy – silnými antioxidanty nacházejícími se v ovoci a zelenině – a společně mají několik neuvěřitelných terapeutických využití.

  1. Bolest hlavy

Často se vrbové kůře přezdívá jako „přírodní aspirin“, protože je již po dlouhou dobu užívaná jako efektivní lék na často se opakující bolesti hlavy. Nefunguje tak rychle jako růžové štěstí, nebo jiné léky proti bolesti. Nicméně odstraňuje bolest hlavy a její efekty trvají déle, navíc je mnohem jemnější na žaludek, než aspirin nebo ibuprofen.

  1. Bolest v kříži

  2. Osteoartróza

Osteoartróza způsobuje ztuhlost a bolest kloubů. Je jedním z nejčastějších forem artritidy. Projevuje se, když se opotřebí chrupavka následkem času. Byla provedena studie, která užívala extrakt z vrbové kůry jako analgetikum. Vědci z této studie poté zjistili, že 240 miligramů salicinu denně poskytlo částečnou úlevu od bolesti zad, na rozdíl od placeba.

  1. Srdeční onemocnění

Vrbová kůru je chemicky obdobná aspirinu. Pro tento účel se může používat jako prostředek na ředění krve a jako prevence proti infarktu a mrtvici.

  1. Akné

Možná jste si všimli, že kyselina salicylová je klíčovou složkou v mnoha krémech a čistících přípravcích proti akné. Salicin je přirozeně antimikrobiální. Vrbová kůra je díky tomu schopná zničit bakterie spojené se vznikem akné, redukuje kožné léze a pupínky.

  1. Stárnoucí pleť

Extrakt z vrbové kůry také obsahuje přírodní beta hydroxykyseliny,které odstraňují mrtvé kožní buňky a snižují viditelnost jemných linek, vrásek, a jiné známky stárnutí pokožky.

Jiná léčivá využití vrbové kůry

Přestože je potřeba ještě mnoho výzkumů na potvrzení těchto užití, vrbová kůra může být efektivní i pro jiné zdravotní obtíže. Mezi ně například patří:

  1. Horečka, nachlazení a chřipka – Vrbová kůra má silné protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Díky tomu jí lidé využívali již od brzkých dob medicíny na boj proti bakteriálním a virovým infekcím.
  2. Menstruační křeče – Existuje domněnka, že vrbová kůra je efektivní na úlevu od bolestivých menstruačních křečí. Nicméně, protože ředí krev, může zapříčinit, že se mnohonásobně zvětší krvácení. Jako s každým bylinným doplňkem stravy, užívejte s obezřetností. A jako vždy – jako první konzultujte se svým lékařem, než začnete užívat tuto bylinu.

Využití vrbové kůry v domácnosti

Nikdy nás pravděpodobně nepřestanou udivovat léčivé účinky různých bylin. Jejich funkčnost však nekončí pouze v medicíně. Vrby jsou nejen honosné stromy, mají však i mnoho praktických využití v domácnosti.

Přírodní hormon na vyrašení kořínků

Vrbová kůra obsahuje kyselinu indomáselnou – rostlinný hormon, který stimuluje růst kořenů. Až si tedy příště budete přít množit řízky, dejte je do nějaké „vrbové vody“ pro rychlejší vyrašení kořenů. Užívejte pouze mladé větvičky z vrbovitých rostlin, které jsou mladší jak jeden rok. Odstraňte všechny listy a nakrájejte větvičky na malé kousky. Dejte tyto kousky do sklenice s vodou z kohoutku a nechte namáčet několik dní. Pro urychlení procesu použijte vroucí vodu a nechte louhovat přes noc. Jakmile bude výluh připravený, odstraňte vrbové větvičky z nádoby. Při uchovávání v lednici vydrží vrbová voda přibližně dva měsíce.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button