Jídlo a receptyZdraví

Víte o tom, že vás může kadidlo vyléčit z mnoha nemocí?

Co je vlastně kadidlo? Jedná se o aromatickou pryskyřici, kterou získáváme ze stromu, který se nazývá Boswellia. Tento strom se vyskytuje pouze v Africe a Asii.

Kadidlo si spojujeme zejména s náboženskými obřady. Tehdy se kus bílé aromatické pryskyřice pokládá na dřevěné rozpálené uhlí a začne doutnat, přičemž má svou specifickou vůni. Kadidlo známe již přes pět tisíc let, kdy bylo objeveno na Arabském poloostrově, a také v severní Africe, kde dokonce mělo hodnotu zlata.

Zlatá stezka kadidla

Tak jako existovala jantarová nebo zlatá stezka, tak existuje i stezka kadidla, která vede z jižní Arábie až do Středomoří, přičemž se jedná o jednu z nejstarších obchodních stezek na světe. Kadidlo užívali během svých balzamovacích rituálů také Egypťané a římskokatolické či pravoslavné církve kadidlo používají dodnes jako odháněče zlých duchů. Přitom se kadidlo běžně používá v aromaterapii, kosmetice, během masáží a náboženských rituálů, a dokonce i při léčbě nemocí.

Kadidlo jako lék

Ajurvéda například používá indické kadidlo (Boswellia serrata) již po tisíce let k léčbě artritidy. Potom také k hojení ran, anebo k posílení ženského hormonálního systému či k ochraně před patogenními mikroorganismy. Podle této filosofie přináší každodenní pálení kadidla v domácnosti zdraví všem členům domácnosti. Kadidlo užívají také k udržení zdravé ústní dutiny, proto mají místní lidé ve zvyku žvýkat kadidlo ve formě pryskyřice, která právě zlepšuje zdraví zubů a dásní a zabraňuje infekci díky jejím antibakteriálním vlastnostem. Kadidlo jako protizánětlivý lék rovněž zmírňuje bolest (například způsobenou artritidou), a to bez vedlejších účinků. Kadidlo zlepšuje krevní oběh a průtok krve cévami poškozených zánětem, čím právě figuruje během onemocnění kloubů.  Jeho silný protizánětlivý účinek pomáhá také v léčbě Crohnovy choroby, anebo nejrůznějších cyst, kterým podléhají zejména ženy.

Kadidlo jako lék na rakovinu

V současné době však studie ukazují, že kadidlo může pomoci při léčbě různých typů rakoviny, jako je například rakovina močového měchýře nebo nádor na mozku. Dále se ukázalo, že extrakt z kadidla snižuje neurologické poškození, zmírňuje deprese a úzkosti, zabraňuje onemocnění cév a snižuje vysoký cholesterol. Za zkoušku nic nedáte.

Kadidlo jako aromaterapie

V aromaterapii se zase kadidlo používá pro uvolnění stresu, napětí, dokonce i hysterie a deprese. Existuje i olejíček z kadidla. Ten využijete zejména na masáž nebo do koupele. Pomůže vám s menstruačními bolestmi a zánětem močového měchýře. Terapie s tímto olejíčkem má příznivý vliv také na dýchací systém a pomáhá například při bronchitidě, astmatu, zánětu nosních dutin, anebo při častém nachlazení a alergii.

Recept

Naneste si pár kapek olejíčku z kadidla na ruce  a inhalujte několikrát denně. Lze také inhalovat tinkturu z kadidla (jedna čajová lžička na litr horké vody). Kadidlo je také vynikající pro péči o pleť, pomáhá totiž při akné, jizvách, striích, vráskách nebo nejrůznějších ranách.

Vedlejší účinky

Vedlejší účinky při používání této rostliny všemi způsoby, nebyly zaznamenány. Extrakt z kadidla je bezpečný pro vnější i vnitřní použití, nepoužívejte jej však pokud užíváte léky na ředění krve, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, anebo pokud jste těhotná či kojíte.

Použití kadidla

Kadidlo pryskyřice se sbírá v průběhu celého roku, pryskyřice se pak používá k přípravě tinktury, oleje, kosmetiky a potravinových doplňků. Varianta kadidla k požití musí být transparentní, bez černých nebo hnědých snítek. Dále pak existuje kadidlo v kapslích.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button