Jídlo a receptyZdraví

Víte, které potraviny zasytí bez zvýšení hladiny cukru v krvi?

Udržování zdravé hladiny cukru v krvi je nezbytné pro celkové zdraví a může pomoci předcházet některým zdravotním komplikacím. Nejvíce negativně ovlivňují hladinu krevního cukru potraviny s vysokým obsahem rychle stravitelných sacharidů a nízkým obsahem bílkovin a vlákniny. Zdravou hladinu naopak podpoří ty potraviny, které mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Existuje celá řada sytících potravin, které vás udrží spokojené, aniž by významným způsobem ovlivnily hladinu cukru v krvi.

Zelenina bez obsahu škrobu

Tato zelenina má vyšší obsah vlákniny, která zpomaluje trávení a vstřebávání živin. Z tohoto důvodu potraviny s vysokým obsahem vlákniny pomáhají podporovat plnost a zdravou hladinu cukru v krvi. Tato zelenina má navíc nízký glykemický index.

Mezi zástupce neškrobové zeleniny patří cuketa, okurka, hlávkové a čínské zelí, kapusta, růžičková kapusta, květák, kedlubna, brokolice, cibule, česnek nebo pórek.

Fazole

Fazole mají poměrně vysoký obsah sacharidů. Na rozdíl od rafinovaných sacharidů, jako je bílá rýže a bílý chléb, jsou však fazole také bohaté na rostlinné bílkoviny a vlákninu, které mohou pomoci zabránit skokům v krvi po jídle. Vysoký obsah bílkovin a vlákniny ve fazolích pomáhá podporovat pocit plnosti a zdravou regulaci krevního cukru. Fazole mají také vysoký obsah hořčíku, minerálu, který je kritický pro kontrolu glykémie.

Neslazený řecký jogurt

Má vyšší obsah bílkovin a díky tomu je dobrou volbou pro lidi, kteří se snaží řídit hladinu cukru v krvi. Také poskytuje probiotika, která by mohla pomoci podpořit řízení krevního cukru úpravou střevních bakterií, zlepšením celkového zdraví střev a zvýšením citlivosti na inzulín. Řecký jogurt je snídaní nebo svačinou bohatou na bílkoviny a lze jej kombinovat s dalšími výživnými přísadami, jako jsou ovoce, ořechy a chia semínka.

Ořechy a semena

Ořechy a semena jsou nabité živinami zapojenými do regulace krevního cukru – rostlinné bílkoviny, vláknina a minerály (hořčík a zinek). Díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny má většina ořechů a semínek nízkou glykemickou zátěž.

ořechy

Potraviny bohaté na bílkoviny

Ryby, kuřecí maso a vejce mají glykemický index nula, což znamená, že mají minimální vliv na hladinu cukru v krvi, když se konzumují v normálním množství.

Chia a lněná semínka

Chia semínka a lněná semínka mají vysoký obsah vlákniny a jsou vynikající dietní volbou pro lidi, kteří se snaží řídit hladinu cukru v krvi. Vysoký obsah vlákniny prospívá hladině cukru v krvi a může pomoci cítit se po jídle sytí.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button