Krása

Vhodnou stravou proti ucpaným pórům

Mezi nejčastější kožní obtíže, především u teenagerů, patří ucpané póry. Někdy lze tento problém vyřešit pravidelnou péčí o pokožku, někdy je potřeba také upravit životosprávu, především pak stravu.

Ucpané póry nejsou sice život ohrožující zdravotní komplikace, jejich výskyt však bývá nepříjemný, obzvláště pak v případech, kdy se objevuje rozsáhlé akné. Výskyt ucpaných pórů i akné lze eliminovat vhodnou stravou.

Co jsou póry a co způsobuje jejich ucpávání?

Póry jsou malinké otvory, které se vyskytují na povrchu naší pokožky. Jsou napojeny na mazové žlázy, které se nacházejí pod jejím povrchem. Umožňují vylučování nadbytečného mazu a potu. Někde se však stane, že se póry ucpou a pak může dojít ke vzniku akné.

Co je příčinou ucpávání pórů? Těch je hned několik. Může se jednat o přebytek produkce mazu v důsledku hormonální nerovnováhy, ucpání pórů z vnějšího prostředí, jež způsobují drobné částečky prachu vyskytující se v ovzduší. Může to však být i důsledek dlouhodobého stresu nebo nesprávného stravování.

Nevhodné potraviny

Mezi potraviny, které mohou být příčinou ucpávání pórů, patří takové, které mají vysoký glykemický index (obsahují rafinovaé uhlohydráty, sladké snídaňové cereálie, instantní obiloviny, sladkosti, čokoláda). Také přílišná konzumace mléka a mléčných produktů může být jednou z příčin ucpávání pórů. Nevhodné jsou i potraviny a produkty průmyslově zpracovávané, slané a dobrý vliv na takto problematickou pokožku nemají ani pokrmy připravující se smažením.

Vhodné potraviny

Pokud chcete eliminovat ucpávání pórů, zařaďte do svého jídelníčku potraviny s nízkým glykemickým indexem, zelenou listovou zeleninu, potraviny s vysokým obsahem bílkovin (maso, ryby, vejce, luštěniny), čerstvé a sušené ovoce, zeleninu, potraviny s vyšším obsahem zinku (hovězí maso, quinoa, ořechy, semínka), bohaté na vitamíny a antioxidanty a zdravé tuky (především pak omega-3 mastné kyseliny). Nezapomínejte ani na dostatečný přísun tekutin.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button