KrásaPřírodní léčbaZdraví

Včelí vosk pomáhá ulevit od bolesti. Má však i další pozitivní účinky

Včelí vosk představuje základ včelího úlu. Včely si z něj staví plástve, do kterých ukládají med. Vosk vylučují včely dělnice jako kapalinu ze speciálních voskových žláz. Rychle však chladne a tuhne.

Používání včelího vosku k léčebným účelům však není žádnou novinkou. V lidovém léčitelství se používá již velmi dlouhou dobu.

Pomoc při dermatitidě, psoriáze a ekzému

Včelí vosk je skvělým pomocníkem při výskytu celé řady kožních onemocnění. Směs medu, včelího vosku a olivového oleje, kterou si snadno vyrobíme doma, je šikovným prostředkem pro dermatitidu, lupenku nebo ekzém. Tato směs inhibuje růst bakterií, které ovlivňují pokožku a způsobují kožní obtíže.

Hydratace pokožky

Přírodní včelí vosk je skvělý způsob, jak hydratovat pokožku. Běžně jej nalezneme v kosmetických produktech určených k péči o pokožku. Pomáhá ji chránit, podporuje regeneraci hrubé, suché nebo popraskané kůže. Má totiž schopnost uzamykat vlhkost. Vosk je bohatý na vitamín a a má změkčující vlastnosti. Neucpává póry. Také jej lze používat jako prevenci proti výskytu vysušené pokožky. Zkombinujeme-li včelí vosk a mandlový nebo jojobobý olej a gel z aloe vera, získáme dokonalý hydratační prostředek na vysušenou kůži.

Zmírnění bolesti

Má mírné účinky proti otokům. V lidovém léčitelství se včelí vosk používal k úlevě od zánětů způsobených osteoartrózou. Pomáhá snižovat bolest a ztuhlost kloubů.

Pomoc proti akné

Včelí vosk je jedním z nejznámějších domácích prostředků na akné. Má silné antiseptické účinky, obsahuje vitamín A. Je to vynikající změkčovač pokožky, pomáhá udržovat hladkou texturu po odstranění akné.

Péče o suché a popraskané rty

Přírodní hydratační látky ve včelím vosku z něj dělají dokonalý balzám na rty. Můžeme si vyrobit domácí balzám na suché a popraskané rty a to kombinací včelího vosku a kokosového nebo olivového oleje a medu.

balzám na rty

Výroba domácího balzámu na rty

Suroviny na 1 lžíci včelího vosku:

  • 1 lžíce kokosového oleje
  • 2 lžíce bambuckého másla
  • 7 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 7 kapek mátového esenciálního oleje

Postup:

  • V hrnci rozpustíme vosk a oba druhy másla.
  • Odstavíme z ohně a přidáme esenciální oleje.
  • Celou směs řádně promícháme.
  • Přelijeme do nádobky určené pro balzám, ideálně skleněné nebo kovové
  • Směs necháme ztuhnout.

Kokosový olej – obsahuje nasycené tuky. Ty podporují hydrataci.

Bambucké máslo – také se řadí mezi zvlhčovače. Proniká hluboko do pokožky. Má SPF 6, poskytne malou ochranu proti slunečním paprskům.

Mátový esenciální olej – má zklidňující, zjemňujíc, protizánětlivé, antiseptické, antimikrobiální a tonizační účinky.

Levandulový esenciální olej – má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Které zmírňují některé kožní obtíže a pomáhá oddalovat známky stárnutí.

Pomoc proti striím

Díky své schopnosti chránit pokožku a zadržovat vodu může mít pozitivní účinky v boji proti striím. Kombinací včelího vosku, bambuckého nebo kakaového másla a hroznového a kokosového oleje získáme domácí prostředek na prevenci i výskyt strií.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button