Přírodní léčbaZdraví

Jak ulevit od bolesti zubů, když hned nemůžete k zubaři?

Asi všichni známe tu nesnesitelnou bolest, když nás trápí zuby, a nedokážeme se soustředit na nic jiného. Příčin může být hned několik, například zánět v dentální buničině, kaz atd.

Nejlepší způsob, jak se vypořádat s bolestí zubů, je samozřejmě návštěva zubaře, tedy pokud bolest sama neodezní do dvou dnů. V závislosti na závažnosti problému vám specialista navrhne různá řešení, jako jsou léky či chirurgický zákrok.

Jak si však poradit, než zubaře navštívíte? Tady je 5 účinných způsobů

Slaná voda

Připravte si ústní vodu „proti bolesti“ tak, že smícháte čajovou lžičku soli s vroucí vodou; co nejteplejší nápoj pak vložte do úst, převalujte v ústech asi půl minuty a pak vyplivněte.

Slaná voda snižuje intenzitu bolesti, ale také otok a navíc vás zbaví nečistot, které se hromadí kolem zubů. Opakujte co nejčastěji a rychle zaznamenáte pozitivní výsledky.

Ledování

Vezměte plastový či igelitový sáček, vložte do něj malé kostky ledu a zabalte tenkým hadříkem. Přiložte na bolavou oblast na 10 až 15 minut. Led otupí nervy a sníží otok, takže vás bolest nebude tolik trápit.

Peroxid vodíku

Kupte si 3% roztok peroxidu vodíku a proplachujte jím ústa, poté vyplivněte. Nakonec pořádně ústa vypláchněte vodou. Tento roztok vám pomůže bojovat proti bolesti i ničit bakterie. Také pokud trpíte zápachem z úst a horečkou; tento slabý peroxid vám může přinést dočasné řešení. K úplnému odstranění infekce je však nutná návštěva zubaře.

Hřebíčkový olej

Tento olej působí úžasně, pokud jde o znecitlivění nervů, protože obsahuje eugenol, který má anestetické vlastnosti. Při jeho používání však musíte být velmi opatrní, protože jeho neopatrné nanášení na jakoukoli tkáň může způsobit víc škody než užitku. Proto naneste jen dvě kapky oleje na bavlněnou látku a přiložte na zub, dokud se intenzita bolesti nesníží. Místo hřebíčkového oleje můžete použít i samotný hřebíček.

Čaj

Mátový čaj je velmi užitečný při snižování otoku a bolesti zubů. Vezměte si šálek vařící vody, vložte do něj lžíci sušených lístků máty a nechte louhovat asi 15 minut. Poté povalujte vychlazený čaj v ústech a následně vyplivněte, či spolkněte.

Prevence

Dlouhodobá prevence je velmi snadná, je třeba dodržovat čtyři následující tipy:

  • Vyvarujte se konzumace sladkých potravin. Příležitostné zhřešení je povoleno, ale vyhýbejte se pravidelné konzumaci sladkostí
  • Navštěvujte pravidelně svého zubaře. S věkem se zuby přirozeně začínají kazit, takže se vždy ujistěte, že odborníka navštěvujete alespoň jednou za rok
  • Čistěte si pravidelně zuby a kartáček měňte každé 3 měsíce. Můžete také vyzkoušet prastarou ajurvédskou metodu oil pulling, kdy v ústech převalujete kokosový či sezamový olej, který na sebe váže škodlivé bakterie a nečistoty
  • Vyhýbejte se příliš chladným nebo příliš teplým nápojům včetně vody, zvláště pokud vás bolest zubů trápí častěji

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button