Krása

Tyto potraviny zařaďte do svého jídelníčku v případě, že máte suchou pokožku

Suchá, šupinatá a popraskaná pokožka je nejen hrubá, ale může být i bolestivá na dotek. Extrémně suchá pokožka je matná a nehezkého vzhledu. Kromě vhodných kosmetických produktů můžete zlepšit vzhled takové pokožky pomocí některých potraviny, které přirozeně zadržují v těle vlhkost. Které složky potravy jsou tedy důležité pro dokonalou hydrataci našeho těla?

Voda

Pokud jde o péči o suchou pokožku, pak je voda prvním a nejdůležitějším faktorem. Voda hydratuje všechny buňky lidského těla, udržuje vhodnou homeostázu a díky ní budou všechny buňky aktivní a dobře fungující. Pokud do vody přidáte ještě nějaké kousky ovoce, získáte tak nejen nápoj lahodný, ale také s obsahem cenných vitamínů a minerálů.

Ořechy

Mandle, vlašské ořechy, makadamie, piniové oříšky, pistácie nebo lískové ořechy v přírodní formě, nikoli pražené a solené, obsahují celou řadu esenciálních mastných kyselin (omega-3, omega-6), bílkoviny, vitamíny (B, E), minerály a stopové prvky (hořčík, selen, železo, měď, zinek, vápník, draslík) a vlákninu. Tyto látky hydratují buňky a udržují je vitální. Ořechy můžete konzumovat nebo si z nich připravit pleťovou masku.

Příprava pleťové masky:

4-6 mandlí namočte přes noc, následně odstraňte slupku a pomocí mixéru vytvořte mandlovou pastu. Přidejte 1-2 lžíce mléka, dobře promíchejte, naneste na obličej a nechte působit 20 minut.

Avokádo

Obsahuje vitamíny (C, E, A, K), omega-3 mastné kyseliny a foláty. Tyto látky pomáhají s opravou kožní tkáně, hydratují kožní buňky, podporují pružnost pokožky a pomáhají eliminovat vrásky. Avokádo může tvořit součást zeleninových salátů, připravíte si z něj chutné pomazánky nebo jej můžete přidat do smoothie. Je též vhodné pro přípravu pleťové masky.

Příprava pleťové masky:

Rozkrojte avokádo na polovinu, zbavte jej slupky a dužinu z půlky avokáda rozmačkejte na jemnou kašičku. Přidejte trochu bílého jogurtu a medu a vytvořte kompaktní směs. Tu naneste na obličej a nechte působit po dobu 20 minut.

Avokádo na pleť

Banány

Toto ovoce obsahuje velké množství vitamínů (A, B, C, D) niacin, riboflavin, thiamin, měď, železo, hořčík, zinek, foláty, draslík a vlákninu. Pravidelná konzumace banánů může pomoci zlepšit hydrataci a vzhled pokožky. Opět je to plodina vhodná pro přípravu pleťové masky.

Příprava pleťové masky:

Rozmačkejte polovinu banánu, lžičku medu a lžíci jogurtu, Vzniklou směs naneste na obličej a nechte působit po dobu 20 minut.

Olivový olej

Již staří Egypťané používali olivový olej jako jednu ze složek své kosmetiky. Mastné kyseliny, které jsou obsažené v olivovém oleji, pomáhají udržovat celistvost vnější vrstvy kůže, podporují hojení ran, brání ve tvorbě jizev a mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Kromě toho dokonale hydratují vysušenou pokožku. Kromě využití oleje při přípravě pokrmů si z něj můžete připravit i pleťovou masku.

Příprava pleťové masky:

Smíchejte 2 polévkové lžíce oleje, 2 polévkové lžíce mléka a 1 polévkou lžíci medu, vzniklou směs naneste na obličej a nechte působit po dobu 30 minut.

Ryby

Především ryby ze studených vod (treska, losos, tuňák, sleď) obsahují omega-3 mastné kyseliny. Jejich konzumací můžete snížit zánět a uchovat vlhkost v pokožce.

Okurka

Tato zelenina obsahuje velké množství vody, vitamíny A, C, K, foláty, vápník, hořčík, draslík, zinek, selen, fosfor omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Díky vysokému obsahu vody je okurka ideálním druhem zeleniny pro hydrataci.

Okurku zařadíte do jídelníčku velmi snadno. Můžete ji konzumovat samotnou nebo jako součást zeleninových salátů. Můžete si z ní připravit pleťovou masku.

Příprava pleťové masky:

Polovinu okurky oloupejte, nastrouhejte najemno, přidejte čajovou lžičku medu a čajovou lžičku gelu z aloe. Vzniklou směs naneste na obličej a nechte působit po dobu 20 minut.

Vejce

Obsahují vitamíny A, D, E, folát, cholin, bílkoviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, vápník, draslík, fosfor, selen a sodík. Pozor na konzumaci vajec by si měli dát ti, kdo mají vyšší hladinu cholesterolu v krvi. Syrový žloutek můžete nanést na pokožku, nechat působit 10 minut a následně pečlivě omýt.

Heřmánkový čaj

Obsahuje vitamín A, folát a minerály (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo). Také se v něm nachází některé protizánětlivé sloučeniny, které zklidňují suchou a svědivou pokožku. Kromě toho má antioxidační vlastnosti. Vylouhovaný čajový sáček můžete využít jako obklad nebo si uvařte čaj a přidejte jej do koupele.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button