BylinkyZdraví

Tyto nápoje podpoří váš lepší spánek

Nespavost má mnoho příčin a žádný lék vám magicky neumožní dosáhnout spánku, který potřebujete. Některé nápoje vám však mohou pomoci spánek zlepšit. Které to jsou?

Ashwagandha

Ashwagandha je léčivá bylina, která je považována za adaptogen – předpokládá se, že pomáhá tělu adaptovat se na stres. Užívání ashwagandhy může pomoci snížit hladinu kortizolu a zlepšit kvalitu spánku. Někteří lidé by však měli ashwagandhu používat opatrně. Může interferovat s léky na cukrovku, vysoký krevní tlak a potlačení imunitního systému.

Bylinné čaje

Mohou být dobrou volbou, pokud máte problémy se spánkem. Například čaj z Tulsi (bazalka svatá) může být užitečný. Mezi další bylinky, které pomáhají podpořit lepší spánek, patří heřmánek, kozlík lékařský nebo mučenka.

Třešňový džus

Některé chemikálie obsažené v třešních zvyšují dostupnost tryptofanu – aminokyseliny, která se podílí na produkci neurotransmiteru serotoninu. Ten je spojen se zdravým spánkem.

Kurkuma latte

Určitě jste už slyšeli, že sklenice teplého mléka před spaním může být uklidňující. Teplé mléko však nevyhovuje každému. Některým lidem může mléko způsobit zažívací potíže, pokud jsou citliví na laktózu v mléčných výrobcích. Kurkumové latté může být dobrou alternativou, zvláště pokud nemůžete spát kvůli zánětu. Špatný spánek a zánět spolu souvisí a kurkuma má protizánětlivé vlastnosti.

Postup přípravy:

Připravte si nějaké rostlinné mléko – mandlové, ovesné nebo kešu. Zahřejte jej a přidejte lžičku kurkumy. Dobře promíchejte a doslaďte manukovým medem. Povrch posypejte drceným muškátovým oříškem, hřebíčkem nebo skořicí.

Kterým nápojům se před spaním vyhýbat?

Jedná se především o alkohol, nápoje s obsahem kofeinu nebo slazené.

Alkohol

Obecně platí, že alkohol může způsobit ospalost. Možná se budete ptát, jestli vám nějaký alkohol pomáhá spát. Jakýkoli druh alkoholu však může vašemu spánku způsobit více škody než užitku.

Nápoje s kofeinem

Kofein patří mezi stimulanty. Podporuje bdělost a aktivuje energii. Je rozumné přestat pít kofeinové nápoje v pozdních odpoledních a večerních hodinách, protože účinky kofeinu mohou trvat čtyři až šest hodin po konzumaci.

Sladké nápoje

Vypití slazených nápojů – limonády, ovocné nápoje, sportovní nápoje a slazené alkoholické nápoje, může zvýšit pravděpodobnost, že nebudete mít dostatek spánku.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button