Na zdraví našeho mozku má vliv celá řada faktorů. Patří mezi ně zdravý životní styl – kvalitní spánek, vhodná strava a pravidelné cvičení. Důležitou roli hraje eliminace stresu. Také existují bylinky, které zdraví mozku, duševní energii a soustředění podpoří.
Ginkgo biloba
Posiluje celkovou funkci mozku a také paměť. Dokonce může poskytnout větší pocit pohody. Tato rostlina byla také zkoumána v souvislosti s Alzheimerovou chorobou a výsledky výzkumu byly pozitivní. Ginkgo biloba má potenciál pomoci při léčbě kognitivních poruch.
Gotu kola
Patří v ajurvédě a čínské medicíně mezi uznávané byliny, co se zdraví mozku týká. Bývá považována za bylinu dlouhověkosti. Může podpořit soustředění, paměť, bdělost a pomoci v boji proti duševnímu stresu. Některé studie naznačují, že by mohla pomoci proti příznakům Alzheimerovy choroby.
Bacopa
Také je známá pod názvem Brahmi. Opět se velmi často používá v ajurvédské medicíně. Podporuje lepší paměť, zlepšuje soustředění a duševní funkce. Může pomáhat v boji proti stresu, úzkosti a depresím. Kromě jiného obsahuje antioxidanty, které mají neuroprotektivní vlastnosti.
Rozmarýn
Hlavní přínosy této bylinky jsou v oblasti paměti, soustředění a jako prevence proti kognitivnímu poklesu. Pomáhá zpomalovat pokles těchto funkcí, především u starší populace, zlepšuje paměť, bdělost a dobrou náladu.
Kurkuma
Tiší záněty a posiluje mozek. Hlavní účinnou látkou je kurkumin. Ten má potenciál chránit mozek proti degeneraci a může pomáhat s příznaky, které souvisejí s kognitivními poruchami. Dokonce může pomoci zlepšovat naši paměť.
Šalvěj
Funguje na posílení paměti a soustředění, posiluje a čistí mysl, zmírňuje stres a zlepšuje náladu. Z usušené bylinky si můžete připravit čaj nebo vyrobit tinkturu.
Eleuthero
Jedná se o adaptogen, který pomáhá tělu i mysli vyrovnat se se stresem. Pomáhá obnovovat duševní energii, zmírnit psychickou únavu a může mít i antidepresivní a neuroprotektivní účinky. V usušené formě může působit jako mírný stimulant.
Ashwagandha
Je to adaptogenní posilovač mysli. Již od starověkých dob ji využívá ajurvédská medicína jako tonikum pro duševní zdraví a podporu dlouhověkosti. Nabízí antistresové vlastnosti. Nejlépe funguje v případě dlouhodobého používání. Vyskytuje se ve formě prášku nebo kapslí.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.