Třezalka tečkovaná je velice oblíbenou bylinkou, používá se vnitřně i zevně na různá onemocnění a poranění. Nedávný výzkum naznačuje účinnost této byliny při léčbě dalších onemocnění, včetně rakoviny, poruch souvisejících se zánětem a bakteriálních a virových onemocnění a jako antioxidantu a neuroprotektivního činidla. Farmaceutické společnosti, zejména v Evropě, připravují standardní přípravky této byliny, které užívají miliony lidí.
Trochu historie
Rostlinu známe již z historie, proto nás nepřekvapí, že má spoustu lidových názvů. Mezi nimi jmenujme: bylina svatého Jana, bylina svatojánská, čarovník, trezalka, zvonec svatého Jana, zvoneček svatojánský, třezalka, červený zvoneček, děravec, křížek a další. Svůj druhový název „tečkovaná“ získala rostlina podle toho, že její listy jsou prosvitavě tečkované, jako by je někdo propíchal jehlou. Také okvětní lístky jsou černě tečkované.
Použití tohoto druhu jako bylinného léčiva k léčbě různých vnitřních a vnějších onemocnění se datuje do doby starověkých Řeků. Od té doby zůstává populární léčbou úzkosti, deprese, řezů a popálenin.
Rostlina je považována za léčivě hodnotnou bylinu již více než 2000 let. Řečtí lékaři prvního století, Galen, Dioscorides, Plinius a Hippokrates, doporučili třezalku jako diuretickou bylinu, na hojení ran, léčbu menstruačních poruch a léčbu střevních červů a hadů. Sušené květy umístěné v olivovém oleji způsobily, že olej po 3 týdnech zčervenal. Řekové věřili, že rostlina má mystické vlastnosti, a rostlinu sbírali pro ochranu před démony a za účelem vyhánění zlých duchů.
Rodové jméno Hypericum pochází z řeckého názvu rostliny hyperikon. Doslovně přeloženo, název je sloučením kořenových slov „hyper“ (což znamená přes) a „eikon“ (což znamená obraz nebo zjevení), odkazující na předpokládanou schopnost rostliny odvrátit zlé duchy.
Také křesťané věřili, že rostlina má mystické vlastnosti. Podle jedné legendy byl největší účinek dosažen, když byla rostlina sklizena v den svatého Jana (24. června), což je často doba vrcholení květu rostliny.
Popis rostliny
Tato vytrvalá bylina roste na mezích, stráních, mýtinách, na suchých loukách i při cestách. Dosahuje výšky 50 až 100 centimetrů. Lodyha je oblá a lysá, po obou stranách jakoby zmáčknutá, ke konci žláznatá. Listy jsou přisedlé, podlouhlé vejčité až kopinaté, prosvitavě tečkované. V paždí listů vyrůstají listnaté větvičky. Květy mají žlutavou barvu a jsou nesouměrné. Kalich má 5 hladkých lístků kopinatých, koruna pět plátků černě tečkovaných – na jedné straně jsou pilovité a oválné.
Pěstování třezalky
Pěstování třezalky tečkované v místě s příliš silným sluncem může vést ke spálení listů, zatímco příliš mnoho stínu snižuje počet květů. Nejlepší lokalita je s jasným ranním sluncem a malým stínem v nejteplejší části odpoledne. Pokud vaše půda není zvláště úrodná, připravte ji před přesazením. Rozložte asi 5 centimetrů kompostu nebo hnoje přes oblast a zapracujte jej do hloubky nejméně 20 centimetrů. Přemístěte keře do zahrady a zasaďte je do hloubky, ve které rostly v kontejnerech. Jednotlivé rostliny sázejte ve vzdálenostech 60 cm. Po výsadbě zalévejte pomalu a hluboko a udržujte půdu vlhkou, dokud nejsou transplantáty dobře zavedeny.
Sklizeň
Pro léčivé účinky se používá kvetoucí nať a květ. Nať sbíráme v době květu, což je v červenci a srpnu. Jednoduše se odřežou celé kvetoucí byliny bez silných lodyžních stonků. Suší přirozeným teplem (nejlépe na slunci) co nejrychleji, aby se zachovala krásná žlutá barva květů. Bylina obsahuje zelenavou silici, třísloviny, cholin a barvivo.
Třezalka v kuchyni
Nať chutná hořce a zapáchá „balsamicky“. Při užívání této rostliny si dejte pozor na UV záření – bylinka totiž způsobuje přílišnou citlivost na slunce. V době užívání se tedy slunci vyhýbejte. (Proto je nejvhodnější užívat ji na podzim a v zimě, kdy jsou krátké dny.)
Užití v lidovém lékařství na hlísty
20 g sušené natě povařte asi 2 minuty v 250 ml vody. Po deseti minutách můžete scedit a užívat třikrát denně vždy po jednom šálku.
Zažívací poruchy
Smíchejte 10 g natě třezalky, 20 g natě macešky, 20 g natě řebříčku, 20 g natě zeměžluče a 25 g natě mařinky vonné. Poté odeberte kávovou lžičku této směsi a zalijte ji šálkem horké vody. Po patnácti minutách sceďte a můžete užívat. Tato dávka se pije 3x denně.
Při nechutenství
25 g sušené třezalkové natě zalijeme 125 ml kořalky. Nechte stát tři dny (každý den protřepávejte) a poté sceďte. Půl kávové lžičky si dejte do sklenky vody a užívejte vždy před jídlem.
Na migrénu
20 g natě třezalky smíchejte s 20 g květu petrklíče a 20 g květu kaliny. Půl polévkové lžíce této nadrobno pokrájené směsi se spaří 500 ml vroucí vody. Povařte jednu minutu a nechte 10 minut odstát. Sceďte a polovinu odvaru užijte ráno, druhou polovinu pak večer.
Na zhmožděniny
Obklady namáčené do odvaru ze sušené natě třezalky se přikládají několikrát denně.
Nervový čaj
Udělejte si směs z následujících bylin: 4 díly natě dobromysli, 2 díly natě třezalky, 2 díly listů vrbky úzkolisté, 1 díl květu vřesu a 1 díl květu měsíčku. Užívá se nálev několikrát denně, nejméně 3 týdny, nejdéle však 3 měsíce.
Odvar
Plná lžíce listů a květů na l šálek vody vytvoří odvar. Užívá se jeden šálek teplého čaje, a to při zahlenění plic či žaludečních a střevních obtížích, při nadýmání, pálení záhy i při ledvinových kamenech, proti nočnímu močení (u dětí dávka menší a dle věku).
Odvar ze semen
Používá se smíchaný s jitrocelovou šťávou při chrlení krve.
Olej (Oleum hyperici)
Tento olej se připravuje naložením čerstvých květů do čistého olivového oleje. Směs se nechá po dobu 10 až 14 dní na slunci. Čas od času ji protřepejte. Tekutina se zbarví dočervena. Užívá se 6 až 8 kapek oleje při žaludečních potížích, při průjmech či revmatických a neuralgických bolestech, při bolestivé menstruaci, při žloutence, vodnatelnosti.
Zdravotní účinky třezalky
Ve formě čaje se tato bylinka používá na léčbu zánětů, otoků, léčí také potíže slinivky, jater a plic, žaludeční neurózu, ledviny, vnitřně i zevně hemoroidy. Působí na mozkové příhody, počáteční stádia obrn, těžké chřipky. Tiší depresi, paniku, psychické napětí, neurastenii. Podávána dlouhodobě příznivě ovlivňuje sklerózu multiplex, zpevňuje cévy, užívá se nálev 125 ml 3x denně nebo 10 až 40 kapek tinktury. Po třech týdnech jeden týden pauza.
Zevně se používá tlučené listí se semenem, které se přikládá na spáleniny. Prášek z usušené byliny se používá jako zásyp na staré rány a vředy. Obklady namočené v odvaru (30 g natě na litr vody) se přikládají na pohmožděniny, spáleniny, hemeroidy, rány a vředy.
Deprese
Poruchy nálady jsou běžná onemocnění, která nutí jednotlivce hledat úlevu, kterou nabízejí lékaři a další poskytovatelé zdravotní péče. Na celém světě vyžaduje 3-5 % populace léčbu deprese. Porucha s sebou přináší řadu příznaků, jako jsou silné pocity smutku a viny, ztráta zájmu nebo potěšení, nepravidelný spánek, ztráta energie, snížená schopnost koncentrace a zvýšení nebo snížení chuti k jídlu. Ještě závažnějšími příznaky jsou opakované myšlenky na sebevraždu a smrt. Třezalka tečkovaná dokáže mírnit všechny tyto stavy.
Sezónní afektivní porucha
Bylo zjištěno, že tento typ deprese, ke kterému dochází pouze v zimě v důsledku nedostatku slunečního světla, reaguje na třezalku tečkovanou. Jedním z nejúčinnějších způsobů léčby je trávit co nejvíce času v plném světelném spektru. Avšak výzkum zjistil, že použití této byliny v kombinaci s fototerapií funguje ještě lépe – a to i přesto, že jedním z vedlejších účinků této rostliny může být zvýšená fotocitlivost (terapie probíhá v tzv. lightboxech, kde světlo nevyrábí ultrafialové záření).
Premenstruační syndrom
Studie S Canninga a N. Orsiho a kol. z Institutu psychologických věd University of Leeds se v roce 2010 se zabývala účinností třezalky tečkované pro léčbu PMS. Výsledky této randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studie zjistily, že: „Třezalka tečkovaná byla statisticky výhodnější než placebo pro touhu po jídle, otoky, špatnou koordinaci, nespavost, zmatenost, bolesti hlavy, pláč a únavu“.
Péče o pleť
Třezalka tečkovaná může urychlit proces hojení popálenin, modřin a škrábanců tím, že stimuluje cirkulaci okysličené krve k poškozeným kožním buňkám.
Třezalka tečkovaná se těší oblibě
Celosvětový roční prodej produktů vyrobených z třezalky tečkované je natolik oblíbený, že přesahuje několik miliard dolarů. Rostlina produkuje desítky biologicky aktivních látek, z nichž dvě – hypericin a hyperforin – mají největší lékařskou aktivitu. Zdá se, že jiné sloučeniny, včetně flavonoidů rutin, kvercetin a kaempferol, mají také lékařskou aktivitu. Přípravky mají relativně málo nepříznivých účinků, pokud se užívají samotné v doporučených dávkách.
Zdroje
Třezalka tečkovaná – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ezalka_te%C4%8Dkovan%C3%A1
Hypericum perforatum – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Hypericum_perforatum
St. John’s Wort: The Benefits and the Dangers. Healthline: Medical information and health advice you can trust. [online]. Dostupné z:https://www.healthline.com/health-news/is-st-johns-wort-safe-080615#7
St. John’s Wort: Benefits, Side Effects, Dosage, and Interactions. Verywell Mind – Know More. Live Brighter. [online]. Dostupné z:https://www.verywellmind.com/st-johns-wort-a2-89959
10 Amazing Benefits of St. John’s Wort | Organic Facts. Organic Facts [online]. Copyright © 2019 Organic Information Services Pvt Ltd. Information on this website is for education purpose only. [cit. 30.08.2019]. Dostupné z: https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/st-johns-wort.html
How to Grow St John’s Wort | Growing St John’s Wort. Home | Balcony Garden Web [online]. Copyright © 2019 Balcony Garden Web [cit. 30.08.2019]. Dostupné z: https://balconygardenweb.com/how-to-grow-st-johns-wort-growing-st-johns-wort/
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos