BylinkyZdraví

Tipy na přirozené posilování jater

Játra jsou, po pokožce, druhý největším orgánem našeho těla. Pro lidský organismus jsou velmi důležitá, produkují totiž některé enzymy a žluč, podporují metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů a pomáhají v detoxikaci těla. Kromě toho mají odpovědnost za regulaci hormonální aktivity. Ukládají železo, některé vitamíny a glykogen a následně je, v případě potřeby, uvolňují.

Přestože mají schopnost regenerace, je to pouze do určité míry. Může se stát, že v játrech bude poškozeno tolik buněk, že regenerace již nebude možná. V tom případě je poškození nevratné. To je však situace velmi závažná. V tom případě pak pomůže pouze transplantace. Problémy s játry však vznikají postupně, jejich akutní selhání je jev velmi vzácný.

Co má vliv na poškození jater?

Mezi nejčastější příčiny poškození jater patří nadměrná a dlouhodobá konzumace alkoholu. Mezi další se pak řadí nebezpečné chemikálie, působení některých léků, viry, velká a dlouhodobá podvýživa, tučná játra způsobená obezitou, cukrovka, genetické obtíže související s metabolismem železa a mědi, nadměrná konzumace léků volně dostupných, kouření, rakovina a chemoterapie, otravy jedovatými houbami.

Příznaky selhávání jater

Jak již bylo řečeno výše, poškození jater je proces dlouhodobějšího charakteru. Mezi příznaky selhání patří ztráta chuti k jídlu, opakované střevní obtíže, únava, bolest břicha, krev ve stolici, svědivá kůže nebo šupinatá vyrážka, tmavě žlutá moč, nevolnost a zvracení, ztráta hmotnosti, snadná tvorba modřin.

Mezi závažné příznaky se pak řadí zežloutnutí bělma očí a kůže, ospalost, otoky břicha nebo nohou nebo selhávání ledvin. Selhání jater je problém, který ohrožuje náš život.

Jak podpořit zdraví jater?

Samozřejmostí je zdravý životní styl. Účinným pomocníkem je i úprava jídelníčku:

  1. Bylinné čaje – velkým pomocníkem je zelený čaj, dále pak ostropestřec, fenykl, pampeliška, řepík, nebo měsíček.
  2. Čistá voda – pramenitá voda je ideální volbou. Můžeme ji ochutit trochou citronové šťávy, citron podporuje sekreci žluči.
  3. Alkohol – čím méně jej tělu dodáváme, tím méně hrozí poškození jater.
  4. Kofein – zanechává v játrech toxické usazeniny, měli bychom si tedy dát pozor na vyšší konzumaci kávy a produktů s obsahem kofeinu.
  5. Kouření – neškodí pouze plicím, ale také játrům.
  6. Bobuloviny – jahody, borůvky, maliny nebo ostružiny pomáhají nejen snižovat hladinu cukrů v krvi, ale také podporují lepší spalování tuků.
  7. Tělesná hmotnost – na zdraví jater má negativní vliv nadváha, je tedy potřeba dbát na vyváženou a vhodnou stravu.
  8. Mastné pokrmy – pokrmy se dají zpracovávat různými způsoby, nemusí to být pouze smažení nebo pečení, ale třeba vaření ve vodě nebo v páře.

Onemocnění jater je možné léčit pouze v raném stadiu a v případě, že játra nejsou závažně poškozená. Pokud se objeví jakýkoli zdravotní problém, je potřeba navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a následně doporučí následnou péči a léčbu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button