Není nikdo, kdo by neznal citrón, nebo kdo by ho neměl nebo často nemíval doma. Toto ovoce je velmi oblíbené, jelikož je plné minerálů a vitaminů, které jsou důležité pro naše zdraví.

Kromě silných léčivých charakteristik dokáže kyselá citrónová šťáva osvěžit nebo vyčistit váš dům. Ovšem slupky od vymačkaných citrónů končí často v koších a my vám ukážeme, jak využít i tuto část ovoce.

Zdraví

citrónovéCitrón je bohatým zdrojem antioxidantů, které se nejvíce nacházejí na bílém povlaku, který obklopuje ovoce. Flavonoidy v něm obsažené mají schopnost regulace hladiny cholesterolu a čištění těla. Nastrouhejte trochu citrónové kůry a zalijte ji vodou. Několik minut nechte vylouhovat a poté přidejte pár kapek citrónové šťávy. Tuto směs pijte každé ráno po dobu jednoho týdne. Nápoj bude skvěle sloužit jako detoxikace pro vaše tělo.

Krása

Citrónovou kůru můžeme využít dvěma způsoby. Tím prvním je kůra na zjemnění suché pokožky na loktech či patách. Smíchejte nastrouhanou citrónovou kůru s 1 lžičkou jedlé sody a několika kapkami vymačkané citrónové šťávy. Směs dobře zamíchejte a potírejte s ní suché loky hned po sprše.

Druhou variantou je domácí tělový peeling. Nastrouhejte kůru a smíchejte s ½ šálku cukru a 1/8 šálku olivového oleje. Směs naneste na vlhkou pokožku a celé tělo s ní masírujte. Nakonec tělo osprchujte.

Domácnost

citrónovéCitrón, a tím pádem i citrónová kůra, má silné antibakteriální účinky. To je důvod, proč je velmi užitečná při dezinfekci jakýchkoliv povrchů, například kuchyňských. Posypte desku citrónovou kůrou a pokapejte citrónovou šťávou. Za pomocí houbičky namočené v horké vodě vtírejte kůru do desky.

Pokud se nemůžete zbavit připáleného jídla v hrnci, nalijte do něj 3 dl vody, 1 lžíci jablečného octa, 2 lžíce sody a v neposlední řadě přidejte i citrónovou kůru. Vodu přiveďte k varu a nechte vařit alespoň 10 minut. Uvidíte, jak špína půjde nakonec krásně odstranit.

Čtěte:  Podívejte se na video, které vás pročistí

Citrónovou kůru nevyhazujte a použijte ji podobně jako samotnou šťávu. Je nutné ještě zmínit, že pokud kupujete citróny s chemicky ošetřenou kůrou, určitě je nekonzumujte ani neaplikujte na pokožku. Obsažené chemikálie by vám mohly spíše uškodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ