Zdraví

Tento přírodní flavonoid patří mezi velmi významné antioxidanty. Kde jej nalezneme a jaké výhody našemu tělu poskytne?

O jakém flavonoidu je řeč? O quercetinu, který se řadí mezi velmi významné druhy antioxidantů a pro naše tělo má velký význam. Díky svým biologickým vlastnostem může pomoci podpořit duševní a fyzickou výkonnost. Také má vlastnosti protizánětlivé, antivirové a antioxidační. Jako antioxidant pomáhá v boji proti volným radikálům. Má důležitou roli v preveneci některých zdravotních obtíží. Patří mezi ně potíže kardiovaskulární, neurodegenerativní, některé druhy alergií, zažívací obtíže.

Potravinové zdroje quercetinu

Quercetin bychom nalezli v některých druzích potravin. Patří mezi ně především ovoce a zelenina – jablka, hroznové víno, papriky, rajčata, chřest, třešně, borůvky, ostružiny, brusinky, citrusové plody, brokolice nebo fazole. Dále jej nalezneme v zeleném čaji, olivovém oleji nebo v kvalitních druzích kakaa.

zelený chřest

Zdravotní přínosy

Pomáhá v boji proti volným radikálům. Díky svým antioxidačním schopnostem posiluje zdraví mozku a může pomoci oddálit předčasné známky stárnutí. Díky tomu, že podporuje snižování vysokého krevního tlaku, podpoří zdraví srdce. Flavonoidy obecně podporují dobré fungování cév. Může mít příznivé účinky v případě výskytu cukrovky. Jako antioxidant pomáhá snižovat hladinu glukózy. Podporuje zdraví slinivky a jater, což také může zlepšit příznaky související s cukrovkou. Díky tomu, že vychytává volné radikály, bojuje proti oxidativnímu stresu. Tím také může předcházet výskytu Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby a jako flavonoid může pomáhat zpomalovat stárnutí mozku. Pomáhá při revmatoidní artritidě tím, že snižuje riziko poškození chrupavky. Antioxidační a protizánětlivé účinky quercetinu pozitivně ovlivňují zdraví rohovky a tím zlepšují zdraví zraku. Také může být šikovným pomocníkem, který pozitivně ovlivní výkonnost během vytrvalostního cvičení.

Zdroje náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button