KrásaZdraví

Také vás trápí popraskané paty? Poradíme, jak na ně

Kůže na nohou, a především pak na patách, má tendenci se více vysušovat. Příčinou může být fakt, že se v těchto oblastech nenacházejí mazové žlázy. Kůže je zde málo hydratovaná, vystavená nadměrnému znečištění a negativní vliv na ni mají také některé zdravotní komplikace. Patří mezi ně ekzém, cukrovka, lupénka nebo nesprávně fungující štítná žláza. Také dlouhé stání na tvrdé podlaze může mít na vysoušení a praskání pat negativní vliv.

Mezi časté projevy suché kůže na patách patří především její praskání, kůže se odlupuje a může se objevit i krvácení z prasklinek. To vše může vést i k rozvinutí druhotné infekce. Podívejte se na některé přírodní prostředky, kterými o popraskanou kůži na patách můžete pečovat.

Maska na nohy – sůl, glycerín a růžová voda

Růžová voda obsahuje antioxidanty, které zabraňují poškození buněk. Kromě toho má protizánětlivé vlastnosti. Ty mohou pomoci zmírnit suchou a podrážděnou pokožku. Glycerín patří mezi velmi účinné zvlhčovače.

Suroviny:

  • 1 lžíce soli
  • 2 lžíce glycerínu
  • 2 lžičky růžové vody
  • teplá voda
  • pemza nebo kartáček na paty
  • lavor pro namočení nohou

Postup:

Do lavoru vlijte horou vodu, přidejte do ní ostatní přísady, řádně promíchejte a ponořte nohy na dobu 15-20 minut. Následně na paty použíjeme pemzu nebo kartáček.

Další možností je smíchání 1 lžičky glycerínu a 1 lžičky růžové vody. Vzniklou směs naneste na noc na paty, klidně si můžete obléknout ponožky, a ráno umyjte horkou vodou.

Rostlinné oleje

Rostlinné oleje mají změkčující schopnost a kromě toho mají vlastnosti antimikrobiální, antioxidační, protizánětlivé a hojivé. Po umytí a osušení nohou naneste libovolný rostlinný olej v silnější vrstvě na paty a nechte, ideálně přes noc, působit. Ráno umyjte v horké vodě. Jaké oleje použít? Může to být olej olivový, sezamový nebo kokosový.

Kokosový olej na paty

Maska na paty s banánem a avokádem

Avokádo obsahuje vitamíny A a E a omega mastné kyseliny, které podporují hojení ran. Banán funguje jako zvlhčovač.

Postup přípravy masky: Připravte si 1 zralý banán a 1/2 avokáda. Oba plody smíchejte a vzniklou kašovitou hmotu naneste na paty. Nechte působit po dobu 15-20 minut a pečlivě omyjte.

Ovesné vločky a olivový olej

Ovesné vločky mají vlastnosti protizánětlivé a zvlhčující.

Postup přípravy masky: Připravte si 1 polévkovou lžíci jemně drcených ovesných vloček a smíchejte ji se 4-5 kapkami olivového oleje. Vzniklou směs naneste na paty a nechte působit asi půl hodiny.

Existuje prevence?

Prvním krokem je správná hydratace a to nejen kůže na patách, ale i vnitřní. Tu zajistí dostatečný pitný režim. Také pohodlná obuv má jako prevence velký vliv. Pomoci může i pravidelná koupel a používání hydratačních přípravků, třeba těch uvedených výše. Svoji roli hraje také masáž chodidel s přípravky na bázi olejů.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button