Jídlo a receptyZdraví

Také máte neustálou potřebu něco jíst? Podívejte se, co ji může způsobovat

Také vás neustále honí chuť na něco dobrého nebo máte vyšší potřebu jídla? Je velmi obtížné tato nutkání ignorovat, neboť se projevují jako intenzivní touha a nutkání. Neovladatelná chuť k jídlu může být vyvolána řadou faktorů a to jak fyzických, tak i psychických. V některých případech se dokonce může jednat o projevy zdravotních obtíží.

Možné příčiny

Faktory, které způsobují nutkavou chuť na jídlo můžeme rozdělit na fyzické a psychické (duševní). Pokud je dokážeme určit, zjistíme i příčiny naší neustálé chuti.

Fyzické příčiny

 • Nerovnováha leptinu a ghrelinu – nízká hladina leptinu je signálem hladovění. Ghrelin odpovídá za naše chutě.
 • Těhotenství – hormonální změny v těhotenství mohou mít vliv na naše chutě a zvýšenou potřebu jídla.
 • Předmenstruační syndrom – v tomto období se mění množství estrogenu a progesteronu, což může ovlivnit naše chutě.
 • Nedostatek spánku – nekvalitní spánek nebo jeho nedostatečné množství mohou narušit hladinu našich hormonů, které odpovídají za regulaci hladu nebo sytosti. To může mít za následek nutkavou chuť k jídlu, především ve večerních hodinách.
 • Strava chudá na potřebné živiny – především bílkoviny a vláknina navozují pocit sytosti. Pokud máme stravu chudou na tyto složky potravy, objevuje se pocit hladu nebo chutě na jídlo.
 • Fyzická aktivita – vyšší fyzická námaha podporuje větší chuť k jídlu.
 • Četnost a množství stravy – je lépe jíst malé porce, ale častěji a pravidelně.

Psychické (duševní) příčiny

 • Stres – může zvyšovat hladinu hormonu kortizolu. Jeho vysoká hladina souvisí s hladem a chutí na jídlo. Někdy se dokonce objevuje přejídání.
 • Charakter osobnosti – impulzivnější lidé mívají větší chutě na jídlo.
 • Nálady – některé nálady mohou vyvolat touhu po konkrétních potravinách.
 • Stravovací kontexty – některé pokrmy jsou spojovány s konkrétní situací – popcorn a televize.

Pokud se nás tedy objevují chutě na jídlo, které může být příčinou obezity nebo zdravotních obtíží, měli bychom zjistit jejich příčiny. Jen tak se jim můžeme postavit.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button