Dýňové koření nabízí oblíbenou sezónní příchuť, která obohatí nejen koláče, ale třeba také latté. Co do něj patří? Je to směs skořice, hřebíčku, zázvoru, muškátového oříšku a nového koření.
Jednotlivé druhy koření
Skořice
Toto koření se vyrábí z kůry různých druhů skořicovníků. Mezi nejvíce oblíbené druhy patří skořice cejlonská a ta pěstovaná na Srí Lance.
Hřebíček
Vyrábí se sušením poupat stromu hřebíčku, který pochází z Indonésie. Toto koření je všestranné a oblibě se těší především v čínské a ajurvédské medicíně.
Zázvor
Pochází z oddenku rostliny zázvor. Má bohatou historii používání v lidové medicíně a to především v oblastech Číny, Indie a Japonska.
Muškátový oříšek
Jedná se o semena velkého, stálezeleného stromu, jehož domovinou jsou oblasti Indonésie. Hojně se využívá v ajurvédské medicíně.
Nové koření
Vyrábí se sušením nezralých bobulí karibského stromu Pimenta diocia, který pochází z Jamajky. I toto koření má bohatou historii používání v lidovém léčitelství.
Zdravotní přínosy dýňového koření
Tato hřejivá směs koření dodává našim oblíbeným podzimním pokrmům příjemnou chuť a poskytuje řadu výhod pro naši pohodu. Od své schopnosti podporovat zdraví trávení až po složení bohaté na antioxidanty.
Vysoký obsah antioxidantů
Antioxidanty jsou přírodní sloučeniny, které se nacházejí v rostlinných potravinách, jako jsou koření, bylinky, ovoce nebo zelenina. Fungují jako ochranný štít proti škodlivým volným radikálům. Pomáhají tělu snižovat oxidační stres, který pochází právě z vysoké hladiny volných radikálů – škodlivé molekuly, které pocházejí z negativních faktorů, jako je UV záření, znečištění nebo psycho-emocionální stres. Chronický oxidační stres může přispívat k řadě onemocnění, včetně rakoviny a srdečních chorob. Zároveň urychluje účinky stárnutí. Je zajímavé, že koření nejen zvýrazňuje chuť, vůni a barvu potravin a nápojů, ale pokud je začleněno do stravy bohaté na živiny, má také potenciál chránit před nemocemi.
Pomoc při snižování zánětů
Zánět představuje přirozenou reakci těla na škodlivé patogeny a podněty. Akutní zánět je krátkodobá reakce. Pokud přetrvává, přechází v chronický zánět, který je spojován s rozvojem mnoha chronických onemocnění včetně artritidy, rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, respiračních onemocnění a neurodegenerativních poruch.
Zázvor, hřebíček a skořice poskytují protizánětlivé vlastnosti. Sloučeniny 6-Gingerol, eugenol a cinnamaldehyd zpomalují specifické zánětlivé reakce.
Pomoc s vyrovnáním hladiny cukru v krvi
Koření obsahuje polyfenoly – sloučeniny nalezené v rostlinných potravinách, které vykazují příznivé účinky na zdraví, včetně potenciálu vyrovnávat hladinu cukru v krvi. Patří mezi ně také skořice, zázvor a hřebíček.
Pomoc při ochraně srdce
Kardiovaskulární onemocnění je jednou z hlavních příčin úmrtí. Je charakterizováno hromaděním tuku a chronickým zánětem v cévní stěně.
Sloučeniny v koření, jako je skořice a zázvor, by mohly potenciálně inhibovat aterosklerózu a řešit nepravidelnosti krevních lipidů.
Podpora trávicího systému
Nové koření, zázvor a hřebíček byly používány jako starověké léky na zažívací potíže.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.