Bylinky

Svízel přítula není jen „lepivým“ plevelem, ale i švédskou alternativou ke kávě

Svízel přítula (Galium aparine) je rostlina z čeledi mořenovitých (Rubiaceae), která se hojně vyskytuje v přírodě po celém světě. Čeleď Rubiaceae zahrnuje na 3 000 druhů, z nich mnohé jsou pro člověka velice užitečné, jak v lékařství, tak i v rostlinářství. Tak například cenný chinin je dodáván několika druhy jihoamerického druhu Cinchona a léky podobných vlastností pocházejí z jiných rostlin stejného kmene, zatímco Ipecacuanha je kořenem prášku jiného člena tohoto řádu, který roste v lesích Brazílie. Mnoho druhů rostoucích v tropickém podnebí je navíc známé pro krásu a vůni svých květů.

Svízel přítula v našich končinách má velmi odlišný charakter, jedná se o bylinné rostliny se štíhlými, hranatými stonky, nesoucími listy uspořádané ve větvích nebo rozety a malé květy. Z hvězdného uspořádání jejich listů byly všechny tyto čeští zástupci přiřazeny do čeledi Rubiaceae. Všichni členové této rostliny v Evropě, čítající asi 300, rostou v chladných a mírných oblastech severní polokoule.

Trochu historie

Název rostliny je odvozen od skutečnosti, že se rostlina přichytává svými chlupy na to, co s ní přijde do kontaktu – můžete do být oblečení nebo i srst domácích mazlíčků. Lidové názvy rostliny jsou přítula, svízel, lepenice, lepký rozmarýn nebo přástka. Ze záznamů Dioscorida víme, že řečtí pastevci tehdejší doby používali stonky rostliny k vytvoření hrubého síta a je pozoruhodné, že Linnaeus zaznamenal stejné využití, jaké se používá ve Švédsku, ve venkovských čtvrtích, a to jako filtr k přetvoření mléka. Stonky se takto stále používají ve Švédsku.

Název druhu „aparine“ pochází z latinského slova „chopit se“, což je velmi vhodné vzhledem k přilnavosti tohoto plevele. Rostlina je často časným kolonizátorem odpadních míst, silnic a jiných narušených míst.

svízel přítula
Autor fotografie: Franz XaverCC BY-SA 3.0, Link

Popis rostliny

Úhly kvadrangulárních stonků a listů této rostliny jsou pokryty malými zahnutými štětinami, které se připevňují k projíždějícím objektům a kterými se upevňují žebříkovým způsobem k přilehlým keřům, aby se přes hustou vegetaci dostaly k dennímu světlu. Drsné a slabé stonky rostliny se pak potýkají se všemi ostatními rostlinami a často tvoří matné hmoty.

Úzké listy kopinovitého tvaru jsou asi 1,5 centimetru dlouhé a 4 milimetry široké. Jsou uspořádány ve skupinách po šesti nebo po osmi a  jsou drsné po obou okrajích. Na rostlině se tvoří květy, které jsou malé a hvězdovité, buď bílé nebo zelenavě bílé. Za nimi následují malé kulovité semenné nádoby, které se stejně jako listy, snadno přilepí ke všemu, s čím přijdou do kontaktu. Právě díky tomuto přilepení je zajištěno rozptýlení semen.

Pěstování svízele

Svízel přítula preferuje volnou vlhkou půdu v určitém stínu. Rostliny tolerují suché půdy, ale když jsou na plném slunci, rostou rychleji. V horkém klimatu se jim nedaří. Další zpráva říká, že rostliny uspějí ve většině půd na plném slunci nebo v silném stínu. Jedná se o dobrý druh, který roste v divoké přírodě, poskytuje potravu pro larvy mnoho druhů motýlů. Rostlina se šíří ze semen, která lze vysévat na konci léta, když jsou semena zralá. Vysévat je ale možné též na jaře, klíčení ale potrvá velmi dlouho. Jakmile je tato rostlina zavedena, nepotřebuje vůbec žádnou pomoc k reprodukci.

Sklizeň

Celá rostlina vyjma kořene se sbírá v květnu a v červnu, když právě přichází do květu.

Svízel v kuchyni

Semínka této rostliny sloužila jako náhražka kávy – po sesbírání se semínka nechala usušit a poté lehce se opraží na ohni. Takto připravená semena mají chuť velmi podobnou kávě a využívají se například ve Švédsku. Celá rostlina je používána pro přípravu čaje. Rostlina má hořkou a poněkud svíravou chuť. Kořeny se zbarví červeně, a pokud budou konzumovány ptáky, zabarví jejich kosti. Jemné mladé výhonky (ať už syrové nebo vařené) považují někteří lidé pro hořkou chuť za nepoživatelné. Nejlépe uděláte, když je budete konzumovat na jaře. Užitečně doplňují zeleninové polévky. Říká se, že použití této rostliny jako zeleniny má na tělo hubnoucí účinky. Pražené semeno je náhražkou kávy.

Čaj ze svízele

30 g sušené rostliny se zalije jedním litrem vody. Tento čaj se pak může užívat vnitřně i zevně, horký i studený. Zevně se používá na pihy a spáleniny (třeba ty od slunce), kdy se aplikují na hadřík a poté se jím potírá obličej.

Autor fotografie: FornaxCC BY-SA 3.0, Link

Zdravotní účinky svízele

Rostlina obsahuje následující látky, které jsou zodpovědné za její léčivé účinky: chlorofyl, škrob a tři odlišné kyseliny: kyselina tříslová, která byla pojmenována kyselina galitanová, kyselina citronová a zvláštní kyselina pojmenovaná rubichlorová. Mnohé z nich poskytují diuretické účinky.

Moderní bylinkáři a homeopatové stále uznávají hodnotu této byliny, a jako alternativní použití je možné ji využít při chorobách, jako jsou kurděje, psoriáza a kůže. Jeho použití se doporučuje také v případě střevních potíží, protože působí na vylučování moči a močové orgány.

Sušená rostlina se často používá na přípravu čaje, který má uklidňující účinek v případě nespavosti a vyvolává tichý a klidný spánek.

Stimuluje lymfatický systém

Bylo zjištěno, že bylina zlepšuje zdraví lymfatického systému. To zahrnuje snížení zánětu lymfatických uzlin a cyst v prsou. Bylina také pomáhá redukovat otoky a zánět tím, že odstraní přebytečný odpad a vodu z těla, pomáhá redukovat případy otoků. Pro co nejlepší stimulaci lymfatického systému bývá používána spolu s dalšími rostlinami, jako je echinacea a měsíček lékařský.

Léčí edém

Edém je způsoben hlavně stimulačním účinkem lymfatického systému. Lymfatický systém vašeho těla odstraňuje veškerý odpad z vašeho těla. Podle mnoha odborných bylinkářů má rostlina vliv na oteklé žlázy a cystu. Proto může působit na snížení otoků v těle.

Zdraví ledvin

Diuretické vlastnosti byliny pomáhají odplavovat odpady, toxiny a přebytečnou vodu ze systému a zlepšují tak zdraví ledvin, močového měchýře a jater. Svízel může také pomoci rozpouštět ledvinové kameny a zabránit vývoji fibrocystické tkáně.

Uzdravuje vředy

Koupel ve šťávě z rostliny pomáhá zklidňovat a léčit různé vředy. Vředy jsou způsobeny hlavně bakteriemi. Bylina má antibakteriální vlastnosti, které mohou bakterie snadno zabít a poskytnout vám absolutní léčbu vředů.

Uklidňuje trávicí a močové cesty

Rostliny vykazují účinky proti spasmodickým vlastnostem močového a trávicího ústrojí. Nabízí účinnou léčbu syndromu dráždivého tračníku a intersticiální cystitidy. Byliny pomáhají zbavit se a rozpustit ledvinové kameny. Také snižuje přítomnost fibrocystické tkáně v ledvinách.

Udržování hmotnosti

Pro hubnutí či udržování hmotnosti byste měli konzumovat ovesnou kaši vyrobenou z této rostliny. Svízel má totiž vlastnosti, které snižují vstřebávání a trávení tuků v těle. Když tuk není absorbován tělem, nebude se ukládat jak na vašich orgánech, tak na vašem břiše. Navíc má vysoký obsah vlákniny, takže může zvýšit váš metabolismus a udržet tak vaši hmotnost.

Menstruační symptomy

Příznaky, jako je bolest v prsou a zadržování vody, výkyvy nálady atd., lze vyléčit pomocí svízele. Denní konzumace čaje vám v tom může snadno pomoci.

Snižuje krevní tlak

Svízel je velmi účinný při snižování krevního tlaku, protože jeho extrakt pomáhá při ředění krve. Ředění krve umožňuje lepší krevní oběh, který zase normalizuje krevní tlak. Pokud užíváte léky na ředění krve, neměli byste používat bylinku, protože to dále ředit vaši krev a způsobí větší zdravotní rizika.

Léčí ekzém, lupénku

Je také známo, že tato rostlina hodně pomáhá při léčbě stavů, jako je ekzém, lupénka, seborrhea a abscesy. Rostlina má vlastnosti obohacující pokožku a působí tak, že zmírňuje příznaky problémů, protože má protizánětlivé vlastnosti, proti hojení a zarudnutí.

Prospěšné pro kůži

Bylina pomáhá zlepšit odolné zánětlivé kožní stavy, jako je lupénka, snížením zánětu. Svízel může také zlepšit kůži ošetřením ekzému, akné, spálení od slunce a zranění. Chcete-li uklidnit podráždění kůže, můžete si vyrobit léčivý obklad, který se aplikuje přímo na postiženou oblast.

Nápravné opatření k léčbě hadího kousnutí, kousnutí pavoukem

Svízel se používá jako skvělý prostředek k léčbě hadích kousnutí, kousnutí pavouků a všech kousnutí ostatních jedovatých tvorů. Používá se proto, že má vlastnosti, které mohou snížit nebo zrušit účinek jedu na vaše tělo.

Zabraňuje vzniku vrásek

Tyto rostliny k mytí obličeje, které pomáhá napínat uvolněnou a prohnutou pokožku a také zabraňuje budoucím vráskám. Je vysoce efektivní zpomalit průběh stárnutí pokožky tím, že ji zevně vyčistíte a zevnitř poskytnete nezbytné živiny, které vaše pokožka potřebuje.

Redukuje pocení

Svízele se široce používají k léčbě otoků. Je známo, že mají příznivý účinek na oteklé žlázy a cysty. Tinkturu byste měli použít jako léčbu, pokud během postmenstruačního syndromu trpíte problémy, jako jsou bolest v prsou, nadměrné pocení (návaly horka) a zadržování vody.

Autor fotografie: Jean-Philippe DANIEL, CC BY 2.5, Link

Známá neznámá rostlina

Velká většina lidí se s touto rostlinou již setkala, aniž by znala její jméno. Galium aparin běžně známý jako svízel přítula je jednoletá rostlina, která roste po celé Evropě, severní Africe i Asii. Vyskytuje se také na amerických kontinentech. Rostlina má dlouhou historii jako léčivá bylinka a i v současné době se hojně používá v lidovém lékařství. Není třeba ji pěstovat, protože roste velice často ve volné přírodě.

Foto

Více fotografií svízelu naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Svízel přítula – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C3%ADzel_p%C5%99%C3%ADtula

Galium aparine – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Galium_aparine

Catchweed Bedstraw, Galium aparine – Master Gardener Program. Master Gardener Program – University of Wisconsin-Extension[online]. Copyright © 2019 The Board of Regents of the University of Wisconsin System [cit. 06.09.2019]. Dostupné z:https://wimastergardener.org/article/catchweed-bedstraw-galium-aparine/

Catchweed Bedstraw | Wild Edible and Medicinal Plants. Wild Edible and Medicinal Plants | using what nature provides in plants[online]. Dostupné z: https://keys2liberty.wordpress.com/tag/catchweed-bedstraw/

Clivers: Health Benefits, Uses, Side Effects, Dosage & Interactions. [online]. Copyright © 2019 by RxList Inc. RxList does not provide medical advice, diagnosis or treatment. [cit. 06.09.2019]. Dostupné z: https://www.rxlist.com/clivers/supplements.htm

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button