Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Svízel detoxikuje naše tělo, odstraní napětí a stres a podpoří dobrý spánek

Svízel patří mezi jednoleté byliny. Je asi metr vysoká a každý ji pozná podle toho, že se neustále lepí na naše oblečení. Nejčastěji se s ní setkáme na suchých loukách a polích. Mezi účinné látky, které svízel obsahuje, patří třísloviny, kumarin, chymosin a silice.

Využití v lidovém léčitelství

Svízel je bylinka, která se dá využít při celé řadě zdravotních obtíží. Pomáhá zvyšovat obranyschopnost, podporuje detoxikaci celého těla, pomáhá odstraňovat migrénu, revmatické bolesti nebo menstruační křeče, zlepší kvalitu spánku, odstaní napětí a stres, podpoří trávení, díky močopudným účinkům pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z těla a lze ji využít i na některé kožní obtíže či poranění.

K léčebným účelům se sbírá kvetoucí nať, kterou je potřeba sušit ve stínu, na místě, které se dá dobře větrat. Pokud ji sušíme uměle, nesmí teplota přesáhnout 40ºC. Sběr se provádí během měsíců červen a červenec.

Domácí recepty

Čaj pro vnitřní použití

Suroviny pro přípravu:

  • 2 lžičky sušeného svízele
  • 2 dl vody

Postup přípravy:

Svízel zalijeme vroucí vodou, necháme louhovat po dobu 13 minut a následně slijeme. Pijeme teplý vždy před jídlem. V případě akutních obtíží užíváme 2x denně 2 dl.

Odvar pro vnější použití

Suroviny pro přípravu:

  • 4 dl vody
  • 2 lžíce sušeného svízele

Postup přípravy:

Svízel vsypeme do vody a dáme vařit. Jakmile voda vře, necháme ještě 4 minuty povařit na mírném ohni, následně odstavíme a necháme ještě louhovat po dobu 5 minut, nádoba musí být zakrytá. Následně scedíme.

Použití:

Odvar lze aplikovat na otevřené rány či místa s kožními obtížemi. Aplikaci provádějte 2x denně.

Čerstvá šťáva

Šťávu získáme tak, že svízel omyjeme a ještě vlhkou odstředíme v odstředivce. Šťávu můžeme použít na nemocnou pokožku, po potření ji necháme zaschnout.

Mast

Suroviny pro výrobu:

  • čerstvá šťáva
  • máslo

Postup přípravy:

Šťávu promícháme s máslem o pokojové teplotě a uložíme do ledničky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button