KrásaZdraví

Suchá pokožka je velmi častý problém. Víte však, jaké jsou její příčiny? Tyto vás možná překvapí

Nejčastějším důvodem suché a svědivé pokožky je nedostatek hydratace. Suchá kůže se objevuje jako následek narušené kožní bariéry a dysfunkce nebo nedostatkem potřebných zdravých tuků v horní vrstvě kůže.

Důvody suché pokožky

Kromě nedostatečné hydratace mohou být i tyto důvody příčinami suché pokožky.

Mýdlo

Může vysoušet pokožku, neboť je navrženo tak, aby z ní odstraňovalo mastnotu. Je důležité pečlivě vybírat mycí prostředky, měly by mít hydratační účinky.

Genetika

Suchá kůže může být dědičná. Důvodem jsou mutace v genech, které řídí produkci proteinu filaggrinu. Ten hraje důležitou roli při vytváření a hydrataci kožní bariéry. Lidé s těmito mutacemi trpí sušší pokožkou a mají větší šanci na vznik ekzému. Pokud jste vždy měli suchou pokožku nebo pokud se to vyskytuje ve vaší rodině, je nezbytné, abyste ji denně hydratovali. V hydratačních přípravcích hledejte ceramidy a lipidy, které pomáhají budovat a posilovat kožní bariéru.

Suchý vzduch

Zejména teplo může snížit úroveň vlhkosti, takže pokožka bude suchá a svědivá. Pokud máte doma suchý vzduch, je ideální volbou pořídit si zvlhčovač. Kromě toho je dobré mít po ruce jemný 1% hydrokortizonový krém. Použijte jej včas, pokud objevíte známky popraskané nebo suché kůže.

Dlouhá a horká sprcha

Může být lákavé stát pod horkou sprchou po delší dobu, zvláště během chladných měsíců. Vaše pokožka vám však nepoděkuje. Dlouhé a parní sprchy nebo koupele v ní mohou vysušit vlhkost. Je třeba omezit sprchování na ne více, než pět minut a udržovat teplotu vody teplou, nikoli horkou. Poté naneste hydratační krém do jedné minuty. Hydratační krémy dokonale fungují na vlhkou pokožku.

Stárnutí

Suchá kůže má tendenci být stále větším problémem, jak lidé stárnou. Dospělí ve věku 40 let a více mají zvýšené riziko, že budou mít suchou pokožku. Jak stárneme, naše pokožka produkuje méně mazu a je sušší. U žen to může být také způsobeno hormonálními změnami spojenými s menopauzou. Je třeba hledat zvlhčovač, který obsahuje ceramidy, zvlhčovadla (jako je kyselina hyaluronová nebo glycerin) a vazelínu. Tyto přísady pomáhají doplňovat ztracenou vlhkost a rychle opravují kožní bariéru.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button