NezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Studené ruce a nohy mohou znamenat vážnější zdravotní problém než jen špatnou cirkulaci krve

Jestliže máte často studené ruce a nohy, příčinou nemusí být jen špatný oběh, ale také další důvody, které popisujeme v tomto článku.

Špatný krevní oběh

Když se lidé ptají, proč mají studené končetiny, jednou z nejčastějších odpovědí je špatný krevní oběh. Ten může být způsoben sedavým způsobem života, ale také přemírou kouření, které způsobuje stažení cév a snížení průtoku krve.

Raynaudův syndrom

Tato choroba postihuje mnoho lidí, z nichž většinu tvoří ženy. Tento stav způsobuje, že krevní cévy v rukách a nohách negativně reagují na nízké teploty nebo stres, zužují se a omezují dodávku krve.

Anémie

K anémii často dochází v důsledku nedostatku železa, což souvisí ve většině případů s výživou. Projevuje se extrémní bledostí pleti a studenýma rukama a nohama. Pokud není anémie včas diagnostikována a léčena, může vést k Raynaudovu syndromu.

Cukrovka

Cukrovka může být také klíčovým spouštěčem studených rukou a nohou, jakožto kombinace špatného krevního oběhu a vysokého krevního tlaku. Pokud cukrovka není správně léčena, tyto příznaky se mohou během času zhoršit.

Proč mám studené ruce a nohy a co dělat?

Je naprosto normální, že například během zimy máte chladné ruce i nohy, pokud však vaše potíže přetrvávají, mohou ukazovat na závažnější zdravotní problém. Spouštěče mohou být různorodé, proto je vždy vhodné vyhledat lékařskou pomoc, aby odborník stanovil přesnou diagnózu. V případě, že chcete i vy sami pro své tělo něco udělat, řiďte se následujícími tipy:

Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin

Studie provedená na pacientech s Raynaudovým syndromem zjistila, že strava a doplňky obsahující tyto zdravé tuky, přispěly ke zlepšení průtoku krve do končetin. Nejvhodnějším zdrojem jsou ryby, pokud jste však vegetarián či vegan, doporučují se potraviny bohaté na alfa-linolenové kyseliny, jako je sója, tofu a ořechy.

Používejte ochranné rukavice a ponožky

I když to může znít jako samozřejmost, speciální rukavice a ponožky mohou pomoci, aby byly vaše ruce i nohy v teple za každého počasí.

Přestaňte kouřit a žijte aktivně

Jak bylo výše uvedeno, kouření stahuje cévy a brání průtoku krve, takže je dobré snížit příjem nikotinu (nejlépe jej úplně vyloučit) a pomoci tak tělu regulovat teplotu končetin.

Aktivní životní styl vám také může pomoci, neboť eliminuje rizika spojená s častým sezením. Obzvláště citlivé jsou ženy, ale pravidelné cvičení vám může velmi pomoci.

Dbejte na dostatečný příjem železa

Dostatečným příjmem železa minimalizujete riziko vzniku anémie a Raynaudova syndromu. Ženy i muži potřebují denně minimálně 10 mg železa. Nejbohatším zdrojem je tmavá listová zelenina, jako je brokolice nebo špenát, také sója, čočka a sezamová semínka.

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button