Vřídky v ústech jsou malé, ale velmi otravné. Přestože jejich příčiny nejsou dosud zjevné, zdá se, že je může vyvolat například stres, alergie na potraviny a citlivost, oslabený imunitní systém, virové infekce a kouření. Obvykle trvá asi týden, než zmizí, ale kvůli bolesti, kterou způsobují, hledáme co nejrychlejší úlevu. Dobrou zprávou je, že existují jednoduché recepty, které pravděpodobně máte ve své kuchyni či lékárničce.
Léčivé vlastnosti aloe vera
Aloe vera je úžasná, protizánětlivá, léčivá rostlina, která pomáhá při všemožných ranách a vředech včetně těch v ústech. Pokud k této rostlině máte přístup nebo si ji můžete zakoupit, nakrájejte list a gel vytlačte do šálku. Případně můžete zakoupit gel samostatně. Ten poté nanášejte na postižené místo několikrát denně, nebo jej smíchejte s organickou šťávou z aloe a používejte jako ústní vodu třikrát denně.
Kokosový olej
Tento olej působí antibakteriálně a protiplísňově, což z něj dělá účinnou léčbu vřídků ve vašich ústech. Pokuste se najít ekologický, extra panenský a za studena lisovaný kokosový olej, protože ten je nejefektivnější.
Aplikujte kokosový olej na puchýř několikrát denně čistým prstem nebo vatovým tamponkem, nebo po dobu 15 minut kloktejte 1 polévkovou lžíci tohoto oleje.
Koriandr
Neočekávané problémy na kůži vám pomůže vyřešit i koriandr. Navíc se jedná o dostupné koření, které má v současné době už v kuchyni téměř každá domácnost. Vložte koriandrové koření do vody a nechte přejít varem. Poté vlažný vývar kloktejte alespoň 4x za den.
Tea Trea
Tento esenciální olej je superstar se silnými antifungálními a antibakteriálními vlastnostmi, které uzdraví mnoho podobných problémů. Ujistěte se, že pro dosažení co nejlepších výsledků používáte 100% přírodní a čistý olej z čajovníku.
Do malé nádobky nalijte 2 lžíce filtrované vody a přidejte 2 kapky tea tree a aplikujte na postižené místo 3x denně.
Kajenský pepř
Téměř každý má v kuchyni kajenský pepř; je to jednoduchý a navíc účinný způsob, jak se zbavit nepříjemných vřídků. Samozřejmě se pokuste nedotýkat pepře jazykem.
Smíchejte čili s vodou a vytvořte pastu. Poté malé množství naneste na ránu a dbejte na to, abyste se vyhnuli zbytku úst. Opakujte maximálně dvakrát denně.
Med
Surový med je pro tuto léčbu nejlepší, ale pokud máte pouze běžný, můžete použít i ten. Je totiž plný vitaminů, minerálů a má antiseptické vlastnosti, jež pomohou uzdravit váš zánět.
Připravte se na trochu více bolesti, ale pamatujte na konečný cíl. Naneste med na postižené místo i kolem něj a nechte chvíli působit (ta nejhorší bolest trvá jen pár vteřin). Poté vypláchněte vlažnou vodou a opakujte dvakrát denně.
Jedlá soda
Tato běžná složka pečení je velmi ceněná a běžná v kuchyních po celém světě. Díky své schopnosti neutralizovat kyselost vám pomůže i při tomto problému.
Nasypte čajovou lžičku pečicí sody do čisté nádoby a promíchejte s filtrovanou vodou, abyste vytvořili pastu. Pomocí tampónku aplikujte na postižené místo a nechte působit 10 minut. Opakujte 4x denně.
Sůl s vodou
Rozhodně nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak léčit vředy. Většina domácností má vždy po ruce sůl a ještě lepší je mořská nebo himálajská, která pomáhá efektivně snižovat bolest a urychluje hojení. Do poloviny šálku teplé vody přidejte polovinu lžičky soli a kloktejte 4x denně.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.