Přírodní léčba

S dobromyslem nabydete dobré mysli

Dobromysl obecná neboli oregano je poměrně oblíbenou bylinkou, kterou mnozí z nás používají při vaření.  Je jednou z hlavních složek provensálského koření a její název pochází z řeckého slova oros – hora a ganos – radost, potěšení. Tato bylinka se používala již v antice proti otravám bolehlavem nebo mákem, používal ho i slavný lékař Hippokratés k urychlení porodu a léčbě hemeroidů.

K čemu všemu je však dobromysl prospěšná?

Tato rostlinka obsahuje siličnaté éterické látky, antioxidant thymol, který má silné antibakteriální a antimykotické účinky. Dále třísloviny, tamin, hořčiny.  Má pozitivní účinky na trávicí trak, zažívání a proces trávení. Působí antiviroticky a antisepticky, nálev z oregana pomáhá při bronchiálních katarech a suchém kašli. Koupel z nálevu této byliny pak pomáhá při alergických projevech na pokožce. Při dlouhodobém užívání působí jako antidepresivium, proto se jí říká dobrodinka, mysl domácí, prostě – nabydete dobré mysl.  

Nálev

Je doporučováno užívat delší dobu, pro spravení zažívání i případně vaší psychiky. Čajová lžička oregana se zalije čtvrtlitrem vroucí vody a nechá se odstát 15 minut. Pijte šálek 3x denne, nejlépe v ráno, v poledne a večer. Do koupele přidávejte litr tohoto nálevu.

Lemon Balm

Pleťový olej

Čistí a zklidňuje pleť. Pět lžiček čerstvé nati se zalije decilitrem olivového, sezamového  nebo mandlového oleje a nechá se přes noc odstát. Po té scedíme a přelijeme do dobře uzavírtaelné skleněné lahve. Uchováváme v chladu a temnu.

Tinktura

Lze ji používat vnitřně i zevně a vyrobíte ji opět poměrně snadno. Čerstvou nať vložte do uzavíratelné sklenice a poměru 1:3 se zalije čtyřicetiprocentním lihem a nechá se macerovat na tmavém a teplém místě, scedí se a nalije do tmavé lahve. Užívejte 10 kapek denně.

Podle léčitelů lze dobromysl použít i sušenou, kdy ji rozdrtíme na jemný prášek, smícháme s medem a užíváme ráno a večer. Tato směs by nám měla pomoci upravit menstruaci, podpořit trávení i vyčistit dýchací cesty.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button