Zdraví

Růžovka na obličeji: Víte, co to je?

Denně se do našeho těla dostane velmi vysoký počet mikroorganismů a bakterií. Většina z nich pro naše zdraví nepředstavuje riziko, ale jsou také takové, které ho představují.

Dnes vám řekneme o malém tvoru, který žije ve vašem obličeji a dlouho se na něm živí, aniž byste to postřehli.

Růžovka je druh mikroskopického roztoče podobného pavoukovi, který může žít v oblastech, jako je obličej, kde se množí, krmí a umírá. Ačkoliv to možná vypadá, že k jeho zbavení potřebujete jen dobré mýdlo, ve skutečnosti to tak jednoduché není.

Tento malý roztoč je sotva 0,4 mm široký a může se také nacházet v pórech a folikulech na hlavě. Živí se kožním mazem a odumřelou kůží. Má malé drápky a vzhled jehly, což mu umožní ovlivňovat funkci úst, kde se krmí buňkami naší kůže.

růžovkaMožná to zní neuvěřitelně, ale existují dva druhy růžovky, které na našem obličeji přežijí: růžovka a trudník mazový. Oba jsou členovci, jinými slovy patří do živočišné říše s článkovanými končetinami. Jejich nejbližším příbuzným jsou pavouci a klíšťata, což je důvod, proč jsou si tak podobní.

Když tento druh roztoče pozorujete pod mikroskopem, můžete vidět, že má osm krátkých, obtloustlých nožiček velmi blízko u hlavy a protáhlé tělo jako červ. Pokud se zaměříte na způsob, jakým se pohybují, vypadá to, jako když plavou na olejnatém povrchu, což znamená, že se nepohybují rychle a nepřekonávají velké vzdálenosti.

Ačkoliv tyto druhy nepředstavují pro naše zdraví velké nebezpečí, vzhledem k jejich přítomnosti mohou někteří lidé trpět kožním onemocněním zvaným růžovka, které nejčastěji postihuje obličej. Nejběžnějšími příznaky toho jsou červené pupínky na tváři doprovázené podrážděním. Nicméně poslední studie dokázaly, že roztoč růžovka se s těmito příznaky pojí, ale nevyvolává je.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button