Řeřicha má svou domovinu na Blízkém východě. Zde ji jako bylinku využívali již staří Římané a to pro svoji typickou výraznou kořenitou chuť, jež připomíná ředkvičky a někomu možná oříšky.
Může ji začít pěstovat i úplný začátečník, neboť nevyžaduje žádnou speciální péči.
Užitečné látky obsažené v řeřiše
Řeřicha setá je bylinka obsahující velké množství vitamínů (A, C, K), vápník, hořčík, draslík a mangan. Nalezneme v ní i tělu tolik prospěšné omega-3 mastné kyseliny.
Kromě toho pomáhá v boji proti zánětům, snižuje vysoký krevní tlak nebo posiluje kosti a zuby.
Jak pěstovat řeřichu a kde ji používat?
Jak již bylo řečeno výše, pěstování zvládne i úplný zahradnický začátečník. Její semínka vyklíčí velmi rychle a mohou klíčit i ve vlhké vatě na okenním parapetu. To je totiž jeden z nejvíce obvyklých způsobů. Že vám to něco připomíná? Nezkoušeli jste to už jako malé děti? Zelené rostlinky se objevují již během několika dnů a pokud budete pravidelně odřezávat jejich horní části, pokaždé vám rychle dorostou. Zelené lístky jsou skvělým doplňkem do pomazánek, salátů nebo jen tak na chleba s máslem. Dají se přidat i do polévky nebo omáčky, mějte však na paměti, že díky tepelné úpravě ztratí svoji typickou oříškovou chuť a vitamín C.
Zdravotní přínosy
Zelené lístky řeřichy přinášejí celou řadu zdravotních benefitů. Pomáhá v boji proti zánětům a to díky omega-3 mastným kyselinám, kterých obsahuje velké množství. Ty navíc podporují zdraví mozku a srdce.
Pomáhá stabilizovat vysoký krevní tlak a to díky vápníku, hořčíku a draslíku. Tyto minerály podporují uvolňování sodíku z těla.
Díky obsahu vápníku funguje jako prevence řídnutí kostí a posiluje zubní sklovinu.
Vzhledem k velkému obsahu fytonutrientů podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů, které zároveň posiluje.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.