Zdraví

Půlměsíc na nehtech je důležitější více, než si myslíte: čtěte proč

Naše nehty jsou velmi důležitou součástí našeho těla. Mohou totiž značit příznaky mnoha nemocí včetně rakoviny. Nemějte však strach, v tomto článku budeme mluvit o bílých půlměsíčkách na nehtech, které se odborně nazývají lunula.

Jedná se o bělavou plochu na nehtu. Nejde jen o změnu rozložení pigmentu pod nehtem, ve skutečnosti lze hovořit o velmi citlivém místě.

Zajímavá fakta:

  • Půlměsíce nebo srpky, jak chcete, jsou velmi sensitivní a nemělo by dojít k jejich poškození. Buďte na své nehty velmi opatrní. V případě poškození může dojít k trvalým deformitám nehtů.
  • Slovo lunula pochází z latiny a v překladu znamená malý měsíc. Tato část je bílá, protože je pátou bazální vrstvou epidermis. Ve skutečnosti se pod ní ukrývají krevní cévy.
  • Nejvíce viditelná je na palcích, ale ne u každého. V některých případech je neviditelná díky eponychiu (zesílené vrstvě okolní kůže na rukou a nohách).lunula
  • V tradiční čínské medicíně neviditelná lunula věstí anémii nebo podvýživu. Světle modrá zase možné onemocnění cukrovkou. Lunula s rudými šmouhami se dává do spojitosti s výskytem kardiovaskulárních nemocí.
  • Malá lunula obvykle svádí k zažívacím potížím, které nastávají v těle při zpomaleném metabolismu nebo přetížením toxinů. Pokud se lunula vyskytuje pouze na palcích, tento člověk má nedostatek fyzické energie, tudíž je i náchylnější k nemocem.
  • Co do počtu, je lepší mít lunul na obou rukách kolem 8-10. Optimální tvar by se měl držet plochy cca 1/5 nehtu. Ideální barva je slonová kost. Bělejší lunula se nalézá u energického člověka, ale pozor na to, aby nebyla zase moc bílá, to také není dobře. Čím menší lunula, tím více potíží (nevýkonnost, únava, vyšší pravděpodobnost snížené imunity).
  • Fyziologické nehty jsou zbarvené lehce do růžova, jsou tužší, hladké a obloukovité. Lesklá a jasná lunula vypovídá o pevném zdraví.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button