KrásaZdraví

Proč se tvoří vrásky a jak proti nim bojovat?

Vrásky představují přirozenou součást našeho života. Jako prevence proti jejich vzniku funguje vhodná péče.

Důvody vzniku vrásek

Vrásky vznikají jako následek snížené koncentrace kolagenu, elastinu, kyseliny hyaluronové a vody. Tyto složky udržují pokožku hydratovanou, hladkou a dokonale pružnou. S přibývajícími roky produkce klesá. Po čtyřicátém roce života se přestávají tvořit úplně. Díky tomu se na pokožce objevují jemné rýhy a záhyby – vrásky. Na vrásky v obličeji má vliv také gravitace, úbytek tuků a ochabování svalů. Pokud budete o pleť správně pečovat, můžete vznik vrásek zpomalit.

Co dělat pro oddálení tvorby vrásek?

I když je tvorba vrásek jev, který nelze zastavit, můžete jej správnou péčí zpomalit. Co je tedy potřeba dělat?

  • Je potřeba denně věnovat pokožce náležitou péči.
  • Velkou roli hraje i vhodná strava.
  • Chraňte pokožku proti škodlivému slunečnímu záření.
  • Dopřávejte si dostatek kvalitního spánku.
  • Nekuřte.
  • Vyhýbejte se stresu a znečištěnému životnímu prostředí.

Oční vrásky

Ty se vytvářejí již v mladším věku. Mezi důvody jejich tvorby patří ztráta kolagenu a tím i pružnosti pokožky. Dalším důvodem je nižší produkce kyseliny hyaluronové. Ta na sebe umí vázat vodu a tím dodá pokožce tolik potřebnou hydrataci. Navíc je pokožka nacházející se kolem očí daleko tenčí, než ta v jiných částech obličeje a také obsahuje mnohem méně tukových buněk, kolagenu a elastinu. Díky tomu je náchylnější na vysoušení a tím i tvorbu vrásek.

K péči o okolí očí jsou určené specializované oční krémy, které obsahují celou řadu aktivních složek. Patří mezi ně kyselina hyaluronová.

oči

Vrásky v oblasti čela

Obnovu pleti podpoří retinol, peptidy, vitamín C, kyselina hyaluronová, koenzym Q10 nebo kyseliny alfa-hydroxilové. To vše stimuluje tvorbu tolik potřebného kolagenu. Pomáhá pokožku vypnout, dodá jí pevnost a vyplní vznikající vrásky. Proti obličejovým vráskám je také účinným pomocníkem obličejová jóga.

Vrásky v okolí úst

Pro jejich tvorbu je hned několik důvodů – zvyšující se věk, nadměrná mimika, vystavování se slunečnímu záření bez potřebné ochrany nebo nadměrné kouření. Účinným pomocníkem mohou být séra určená proti vráskám.

Vhodná životospráva bojující proti vráskám

Prioritu představuje dostatek vody. Ten dodá tolik potřebnou hydrataci. Pokožka, která je dehydratovaná, má větší sklony k poškozování. Je více křehká a náchylnější k tvorbě vrásek.

Jako prevence funguje i dostatečný a kvalitní spánek. Během něj se v těle uvolňuje melatonin – hormon, který povzbuzuje regenerační procesy. Pokud máte spánku nedostatek, v těle působí stresový hormon kortizol, který zeslabuje kolagenová vlákna a tím vznikají vrásky.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button