KrásaPřírodní léčbaZdraví

Proč používat sezamový olej?

Sezamový olej je sice cenově draží, vynahradí nám to však svými benefity pro zdraví i krásu. Sezam byla první rostlina, ze které se, v dávných dobách, lisoval olej. Jako lék jej dokonce používali již staří Egypťané. Sezamový olej v současné době používá velmi často kuchyně čínská, japonská, vietnamská nebo blízkovýchodní.

Různé způsoby výroby oleje

Olej se vyrábí dvěma různými způsoby. Jednou možností je lisování za studena. Ve druhé variantě se nejprve semínka praží a následně pak se teprve lisují. Je-li olej připravován lisováním za studena, je jeho chuť neutrální a barvu má světle žlutou. Vzhledem k tomu, že teplota během výroby nepřekročí 42 ºC, zachová si olej všechny užitečné látky. Jestliže se olej vyrábí z pražených semínek, má chuť jemně oříškovou a barvu tmavší. Obsah tělu prospěšných látek může být nižší.

sezam

Jaké výhody nabízí sezamový olej?

Především ten, který se vyrábí lisováním za studena, je ideální volbou při přípravě salátů, na vaření nebo při výrobě moučníků. Lze jej použít i v případě kratšího smažení. Velkým přínosem sezamového oleje je vyšší obsah vitamínů (B, E, K), minerálů (železo, zinek, měď, chrom, hořčík, vápník, fosfor), omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin a aminokyselin.

Své využití nachází jak v kuchyni, tak i v některých kosmetických produktech. Kombinace látek, které olej obsahuje, pomáhá buňkám bojovat proti předčasnému stárnutí, působí pozitivně při výskytu dermatitidy, je šikovným pomocníkem při hojení popálenin. Má pozitivní vliv na růst vlasů, podporuje lepší prokrvení pokožky hlavy. Pokud olej aplikujeme na vlasy, budou krásně lesklé a zvýší se jejich ochrana proti UV záření.

Co se zdravotního hlediska týká, tak podporuje lepší trávení, má močopudné účinky, pomáhá v boji proti vysoké hladině cukru a cholesterolu. Má pozitivní vliv na krevní tlak, zpevňuje cévy, zuby a kosti, posiluje imunitu, může pomáhat pří zácpě a pozitivně ovlivňuje náš zrak.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button