Zdraví

Proč bychom měli zařadit celer do svého jídelníčku?

Celer je zelenina trochu opomíjená, která nám může poskytnout celou řadu zdravotních výhod. Kromě jiného pomáhá snižovat bolesti při artritidě, vysoký krevní tlak a podporuje detoxikaci ledvin.

Je to zelenina podobná fenyklu a petrželi. Bílá odrůda obsahuje menší množství chlorofylu. Než jeho zelený protějšek.

Výživové hodnoty celeru

Tato zelenina je plná silných antioxidantů a prospěšných enzymů. Navíc je to neuvěřitelný zdroj vitamínů, včetně vitamínu C, K, B1, B2 a B6. Listy celeru jsou obzvláště bohaté na vitamín A, zatímco stonky jsou bohaté na esenciální aminokyseliny, vápník, draslík, železo, hořčík, sodík, fosfor a sodík, který má zásadní význam pro náš optimální zdravotní stav.

Zdravotní výhody celeru

Tato málo používaná zelenina nabízí našemu tělu celou řadu zdravotních výhod:

  • Udržuje vhodnou rovnováhu pH a to díky minerálům, které jsou obsaženy v celerové šťávě.
  • Rehydratuje tělo a může účinně nahradit chybějící elektrolyty.
  • Pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a to díky obsahu sodíku. Také obsahuje sloučeninu zvanou ftalid, která může uvolnit svaly v okolí tepen, dilatovat cévy a zvýšit tak průtok krve.
  • Snižuje v těle hladinu špatného cholesterolu.
  • Pomáhá v boji proti zácpě.
  • Má velmi dobré diuretické vlastnosti, podporuje tvorbu moči a pomáhá při odstraňování nadbytečných tekutin z těla.
  • Pomáhá v boji proti zánětům a to díky polyacetylenu, který pomáhá při osteoporóze, revmatoidní artritidě, bronchitidě nebo astmatu.
  • Detoxikuje tělo, podporuje správnou činnost ledvin a pomáhá v boji proti ledvinovým kamenům.
  • Udržuje v pořádku nervový systém.

Poznámka

Tato rostlina obsahuje pesticidy známé jako psoraleny, které ji chrání před houbami. Nicméně, tento pesticid může vést k vedlejším účinkům u těch, kteří jsou citliví na některé druhy potravin

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button