Již v dobách starověkých kultur byly léčivé koupele využívány pro očistu těla i ducha. V současné době existuje celá řada způsobí, jak naši koupel proměnit na léčebný a relaxační zážitek. Ať už hledáme úlevu pro pokožku, doplnění energie nebo uklidnění proti stresu, vždycky se najde nějaká přísada, která nám pomůže. Nechte se inspirovat těmito tipy.
Med
Je to mnohem víc, než jen přírodní sladidlo. Obsahuje velké množství antioxidantů, které naše tělo zbavují toxinů a neutralizují je dříve, než způsobí poškození pokožky, také pomáhají v boji proti jejímu stárnutí. Mezi další pozitivní vlastnosti patří účinky antibakteriální a antimikrobiální. Proto nalezneme med jako součást celé řady kosmetických přípravků.
Medovou koupel si připravíme velmi snadno, postačí přidat půl šálku medu do vany s horkou vodou.
Epsomská sůl
Epsomská sůl podporuje, díky svému složení, uvolnění svalů a zlepšuje naši náladu. Je tedy ideálním prostředkem pro přípravu relaxační koupele. Postačí přidat 1,5 šálku soli do horké vody a nechat řádně rozpustit.
Levandule
Do koupele můžeme přidat sušené levandulové květy nebo 10-20 kapek levandulového éterického oleje. Její vůně snižuje napětí a stres. Kromě toho působí jako mírné sedativum a stabilizátor naší nálady. Také podporuje lepší a kvalitnější spánek.
Máta peprná
Pokud milujete povzbuzující vůni máty peprné, můžete si z ní připravit koupel, která zmírní bolesti svalů, kloubů nebo hlavy. Vdechování mátových výparů má pozitivní vliv na naše plíce a podpoří i paměť. Postačí, když do koupele přidáme 10-20 kapek mátového esenciálního oleje.
Kokosový olej
Obsahuje velké množství mastných nenasycených kyselin, které pomáhají zvlhčit a vyhladit pokožku, kromě toho je také antibakteriální a antimikrobiální, je tedy vhodný pro pokožku aknózní nebo při výskytu plísňových obtíží. Posiluje kožní ochrannou bariéru a zvyšuje její odolnost proti opotřebení. Také pomáhá snižovat záněty. Postačí přidat do koupele půl šálku kokosového oleje a nechat jej rozpustit v horké vodě.
Eukalyptus
Esenciální olej vyrobený z eukalyptu často vyhledáváme pro jeho protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Kromě toho je to dokonalý pomocník při nachlazení, pomáhá v boji proti rýmě a kašli. Do koupele použijeme 10-20 kapek eukalyptového oleje a 6 čajových lžiček rozpuštěného kokosového oleje.
Růže
Tato královna květin se po celá staletí používá pro výrobu zkrášlovacích a léčivých olejů a elixírů. Růžový olej obsahuje fenolické sloučeniny, které působí jako antioxidanty, jež pomáhají zpomalovat procesy stárnutí, snižovat záněty a mají antidepresivní vlastnosti.
Do koupele můžeme přidat čerstvé nebo sušené okvětní lístky nebo 5-10 kapek esenciálního oleje.
Zelený čaj
Obsahuje antioxidanty, polyfenoly a další tělu prospěšné sloučeniny, které bojují proti zánětům a stárnutí pokožky. Uvaříme si dva šálky zeleného čaje a přidáme je do koupele.
Bentonitový jíl
Ideální pro přípravu silné detoxikační koupele. Je potřeba smíchat v misce 1/2 šálku jílu s vodou a přidat do koupele.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.