Fenykl je rostlinka, kterou si většina z nás spojuje s přípravou čaje proti nadýmání nebo jako druh koření s velmi výraznou chutí, které se používá při přípravě vývaru nebo k tučným masům. Málokdo však ví, že fenykl je i velice chutná zelenina, která se dá upravovat na celou řadu způsobů.
Fenykl v lidovém léčitelství
Nálev (čaj) z fenyklu
Je dobrý na podporu trávení, proti nadýmání a také podporuje zdravou činnost jater, ledvin, střev a lymfatického systému.
Suroviny pro přípravu:
- 2 čajové lžičky drceného semene
- 300 ml vroucí vody
Postup přípravy:
Drcená semínka zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat 10-15 minut. Následně přecedíme. Doporučená denní dávky pro vhodnou účinnost jsou 3 šálky.
Odvar
Lze jej využít na kloktání nebo očistu dýchacích cest.
Suroviny pro přípravu:
- 2 polévkové lžíce fenyklových semínek
- 500 ml vody
Postup přípravy:
Semínka zalijeme vodou a povaříme po dobu 15 minut. Následně přecedíme a po šálcích popíjíme během dne.
Čaj pro povzbuzení
Suroviny pro přípravu:
- 1 polévková lžíce čerstvé natě
- sklenice vody
Postup přípravy:
Vodu nalijeme do kastrůlku, vsypeme posekanou nať a přivedeme k varu. Stáhneme z plamene, přiklopíme a necháme louhovat po dobu 5-10 minut. Následně přecedíme a pijeme denně 2-3 sklenice po jídle.
Čaj proti nadýmání
Suroviny pro přípravu:
- 1 polévková lžíce drceného semene
- 0,25 l vařící vody
Postup přípravy:
Drcené semeno zalijeme vroucí vodou a necháme několik minut vylouhovat. Následně přecedíme. Dětem můžeme dochutit medem.
Fenykl v kuchyni
Salát z fenyklu
Suroviny pro přípravu:
- 1 menší bulva fenyklu
- 2 středně velké mrkve
- 4 jarní cibulky
- 2 lžíce sezamu
- hrst nasekaného čerstvého koriandru
- 2 lžíce olivového oleje
- 4 lžíce kokosového jogurtu
- 2 lžíce jablečného octa
- šťáva z 1/2 citronu
- sůl
- pepř čerstvě mletý
Postup přípravy:
Do misky nalijeme olivový olej, jogurt, ocet a citronovou šťávu. Pomocí metličky vyšleháme kompaktní směs, kterou dochutíme solí a pepřem.
Fenykl a mrkev pokrájíme na jemné nudličky, cibulky na drobné kousky, vše přidáme do připravené směsi a opatrně promícháme. Před podáváním posypeme sezamovým semínkem a posekanou koriandrovou natí.
Hnědá rýže s pečeným fenyklem
Suroviny pro přípravu:
- 70 g krátkozrnné hnědé rýže
- 1 lžíce jablečného octa
- 1 lžíce sojové omáčky tamari
- sůl
- 1 bulva čerstvého fenyklu
- 2 červené papriky
- olivový olej
- 1 zralé avokádo
- 2 snítky čerstvého koriandru
- 2 lžíce sezamového semínka
- 4 stroužky neoloupaného česneku
Postup přípravy:
Rýži řádně propláchneme a uvaříme do měkka spolu s octem a sojovou omáčkou tamari.
Předehřejeme si troubu na 180ºC. Fenykl rozkrájíme podélně na plátky, papriky na osminky, pokapeme olivovým olejem a osolíme. Pečeme 15-20 minut, dokud okraje zeleniny nezačnou hnědnout. Po 5 minutách přidáme česnek, který upečeme do měkka a necháme mírně zchladnout.
Avokádo zbavíme pecky, oloupeme a dužinu nakrájíme na malé kousky, pečenou zeleninu také pokrájíme. Koriandr nasekáme nadrobno a vše vmícháme do uvařené rýže. Opečený česnek oloupeme, rozmačkáme vidličkou a promícháme s olivovým olejem. Rýži se zeleninou naservírujeme na talíře, přelijeme česnekem a posypeme sezamem a koriandrem.
Zapečené brambory s rajčaty a fenyklem
Suroviny pro přípravu:
- brambory
- rajčata
- čerstvá fenyklová bulva
- sůl
- olivový olej
- listy salátu
Postup přípravy:
Brambory a rajčata pokrájíme na kousky, osolíme, vložíme do zapékací misky vymazané olivovým oleje a necháme zapéci. Fenykl pokrájíme na kousky, orestujeme a podáváme jako přílohu k zapečené směsi. Může být samotný nebo společně s listy salátu.
Fenykl s těstovinami
Suroviny pro přípravu:
- 2 fenyklové hlízy
- houby čerstvé nebo sušené
- olivový olej
- sůl
- pepř
- těstoviny
- parmezán na posypání
Postup přípravy:
Fenykl očistíme, pokrájíme na proužky, osmahneme na oleji, přilijeme trochu vody a podusíme. Houby nakrájíme na malé kousky, přidáme k fenyklu, osolíme, opepříme a dusíme ještě asi 10 minut. Mezitím si uvaříme těstoviny, které vmícháme do hotové směsi, společně orestujeme a můžeme podávat posypané parmezánem.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.