Bylinky

Použijte petržel nejen do polévky. Poradíme vám s touto skvělou rostlinou

Petržel (Petroselinum) je populární bylina, která se v českých kuchyních používá ze všech bylinek nejčastěji. Často se používá ale také v evropské i americké kuchyni. Je součástí také kuchyně Blízkého východu. Běžně se používá ke zvýšení chuti pokrmů, jako jsou polévky, saláty a rybí recepty. Avšak kromě kulinářského použití je petrželka také výživným zdrojem a má velké množství zdravotních přínosů.

Původem pochází petrželka ze Středomoří a můžeme ji rozdělit na dva listy – petržel kadeřavou a hladkolistou petržel. První z nich je typická pro francouzskou kuchyni, druhá zase pro italskou. Někteří lidé ji nepovažují za jedlou součást svého jídla a častokrát ji na talíři nechávají. To, proč by to tak dělat neměli, si uvedeme v tomto článku.

Trocha historie…

Tato bylina byla kultivována po mnoho staletí a je naturalizovaná v celé Evropě. Petržel je původem z jihovýchodní Evropy, avšak uvažuje se také o tom, že by její původ mohl být v západní Asii. Využití této byliny jako ozdoba vyplývá ze staleté víry, že žvýkáním této bylinky po jídle osvěžíme svůj dech. Dokonce se věřilo, že žvýkání listů petrželky zbaví dech i nepříjemné česnekové chuti. Starověcí Řekové a Římané používali petrželku pro slavnostní účely, více než pro kulinářské využití. Do zbylé části Evropy se petrželka dostala s rozmachem Římanů a odtud až do Anglie. Přistěhovalci z Anglie pak rostlinu představili také v Americe.

Lidové legendy o petrželce

O petrželce se říká několik legend. Například bychom neměli přenášet rostlinu ze staré zahrady do nové, protože to přináší smůlu. Někteří zase věří, že v domě, kde byla vysazena petržel, někdo krátce nato zemře.

Původ jména

Její jméno je odvozeno ze dvou řeckých slov. Petrose znamená skála a odkazuje se na to, že tato bylinka má tendence růst u skalnatých útesů a starých kamenných zdí. Selenium je pak starověký název pro celer. Když dáme tato dvě slova dohromady, vznikne nám „skalní celer“.

Popis petrželky

Tato dvouletá rostlina dorůstá do výšky asi 60 cm – ve druhém roce produkuje květiny, v prvním roce dorůstá asi jen poloviční výšky. Tato bylina je přizpůsobivá téměř jakémukoli klimatu. Konečná chuť petrželky je zcela závislá na půdních a klimatických podmínkách. Bylina je obecně považována za jednoletou, protože chutné listy poskytuje pouze v prvním roce.

petržel
Petržel

Pěstování rostliny

Petržel dává přednost částečnému stínu. Středně bohatou půdu udržujte stále vlhkou. Bylina může přežít zimu venku, nejlepší ale je chránit ji pomocí mulčování. I když se šíří ze semen, je nejlepší na jaře nakupovat mateřské rostliny. Rostlina vyžaduje dostatek prostoru – říká se, že zahradník by nikdy neměl dovolit, aby se jedna rostlina dotýkala druhé. Abyste měli neustálou zásobu této bylinky, můžete ji postupně sadit od konce jara až po konec léta.

Semena klíčí velmi pomalu – můžete to trvat klidně celý měsíc nebo i dva, než vyklíčí. Rostlinu můžete snadno pěstovat na zahradě i v truhlíku. Vždy je důležité udržovat půdu vlhkou.

Petržel vysévejte do rýhy hluboké 0,5 cm na konečné stanoviště. Poté, co rostlina vzejde, můžeme ji vyjednotit tak, aby mezi rostlinami byly rozestupy 6-8 cm a jakmile povyrostou, tak rozestupy zvětšíme na 25 cm.

Sklízení petrželky

Rostlinu sklízejte tak, že uřežete stonky rostliny, asi pět centimetrů nad zemí. Použít ji můžete čerstvou, nebo ji můžete usušit. Pokud jste sklidili větší množství petrželky, než stihnete momentálně spotřebovat, a nechcete ji sušit, dejte stonky do sklenice s vodou, zabalte do sáčku a dejte do lednice. Takto uchovávaná petržel vydrží až týden. Je možné ji uchovávat také zmrazením.

Druhy petržele

Jak už jsme naznačili výše, petržel můžeme rozdělit na dva druhy:

  • Petržel kadeřavá – tento druh má zdobnější listy, které se používají pro ozdobu salámových a sýrových mís. Je jemnější než sladkolistá petržel, v chladnějších podmínkách neprospívá.
  • Petržel hladkolistá – je známá také jako italská petrželka a má ploché listy bez zakroucení. Ačkoli není na pohled tak atraktivní, její chuť je mnohem příjemnější. Je také odolnější – zvládne suché podmínky i chladnější mokré podnebí spojené s chladným deštěm a sněhem.
petržel
Petrželka

Použití rostliny

Z rostliny se používají především listy, které mají hojné využití v nejrůznějších kulinářských pokrmech. Petržel je ale také velmi atraktivní rostlinou, která dokáže oživit jakýkoli interiér. Petrželku můžete používat pro její zdravotní účinky. Čerstvé listy jsou obdivuhodnou ozdobou každého jídla. Petrželka se často přidává do infuzí a čajů nebo v kombinaci s jinými bylinkami podporujícími zdraví. Před použitím petrželky pro léčebné účely se vždy poraďte se svým lékařem.

Petržel v kuchyni

Čerstvé mladé listy jsou vynikajícím doplňkem každého salátu. Saláty z petrželky, například tabouleh na Středním východě, jsou vynikající. Rostlina je extrémně výživný prvek v receptech. Tuto bylinku můžete snadno zkombinovat s jakýmkoli jídel, nejlepší je ale do polévkových vývarů, rybích pokrmů, hodí se k rajčatům, vajíčkům i pečeným bramborám. Vhodné je přidat petrželku také ke korýšům a masům – pečeným, dušeným. Řada zeleninových pokrmů může také obsahovat petrželku.

Velká část nejlepší evropské kuchyně je nemyslitelná bez petrželky. Vždy je součástí tzv. bouquet garni (což je jakási bylinková kytice, která se používá zejména ve francouzské kuchyni). Ve Francii mají také pokrm, ve kterém je použito opravdu hojné množství petrželky. Říká se mu persillade a jedná se o omáčku nebo ochucovací směs extra jemně nasekané petrželky (obvykle se šalotkou), která se přidává na konci vaření. Přidává nejen vzhled, ale i chuť pokrmu. Chcete-li udělat vynikající bylinné máslo, neobjede se bez této bylinky.

Zdravotní účinky petrželky

Petrželka je nejen chutnou bylinkou, která se používá pro své aroma a vzhled. Je také vhodná na podporu zdravého životního stylu. Petrželka má vysoký obsah vitamínu A a C, vlákniny, draslíku, hořčíku, vápníku, niacinu, riboflavinu a železa. Překvapivě listy také obsahují významné množství proteinu. Pokud bychom extrahovali šťávu z petrželky, musíme ji používat opatrně, protože se jedná o silný lék. Níže uvádíme hlavní zdravotní účinky rostliny.

Přečtěte si: Krása a petržel? Proč by ne!

Je bohatým zdrojem živin

Dvě lžíce (8 g) petržele obsahují:

  • 2 kalorie,
  • 12 % doporučeného denního příjmu (DDP) vitamínu A,
  • 16 % DDP vitamínu C,
  • 154 % DDP vitamínu K.

To znamená, že petržel má nízký obsah kalorií, ale je bohatá na důležité živiny. Vitamin A je základní živina, která hraje klíčovou roli v imunitě a zdraví očí. Navíc je důležitý pro pokožku a může zlepšit stav kůže, jako je akné. Vitamín K je živinou, která podporuje zdraví kostí a srdce, navíc je nezbytný pro správné srážení krve. Vitamín C také zlepšuje zdraví srdce a je životně důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Vitamin C také působí jako silný antioxidant, chrání vaše buňky před poškozením způsobeným nestabilními molekulami zvanými volné radikály.

Má potenciál zlepšit hladinu cukru v krvi

Kromě diabetu, zvýšené hladiny cukru v krvi mohou nastat kvůli nezdravé stravě nebo nedostatku cvičení. Zvýšené hladiny cukru v krvi mohou zvýšit riziko zdravotních komplikací, jako je inzulinová rezistence, cukrovka, srdeční onemocnění a metabolický syndrom. Antioxidanty obsažené v petrželce mohou snížit vysokou hladinu cukru v krvi.

Přispívá ke zdraví srdce

Srdeční stavy, jako jsou infarkty a mrtvice, jsou hlavní příčinou úmrtí na celém světě. Nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření a vysoký příjem alkoholu mohou přispět k onemocnění srdce. Petržel obsahuje mnoho rostlinných sloučenin, včetně karotenoidních antioxidantů, u kterých bylo zjištěno, že podporují zdraví srdce snížením rizikových faktorů onemocnění srdce.

Může pomoci zdraví ledvin

Ledviny jsou důležitými orgány, které neustále filtrují krev, odstraňují odpad a vodu navíc, která se pak vylučuje močí. Někdy, když se moč koncentruje, mohou se tvořit ložiska minerálů a vést k bolestivému stavu zvanému ledvinové kameny. Bylinka má protizánětlivé vlastnosti díky svým antioxidantům, včetně flavonoidů, karotenoidů a vitaminu C. Protizánětlivé vlastnosti petrželky spolu se schopností regulovat pH moči a snižovat krevní tlak mohou pomoci udržet zdravé ledviny a snížit riziko ledvinových kamenů.

Obyčejná i neobyčejná petrželka

Petržel je bylina, která je známá všem. Po mnoho desetiletí je to primární bylina používaná jako ozdoba v restauracích. Pěstují se ve dvou formách: jako kadeřavá a hladkolistá. Ačkoli na ozdobu je oblíbenější kadeřavá petrželka, sladkolistá odrůda má příjemnější chuť a je primární bylinkou pěstovanou ve většině jiných zemí (s výjimkou Ameriky). Pro své rozšířené použití byste si ji měli oblíbit i vy! Dejte této bylince šanci v nejrůznějších pokrmech!

Zdroje

Petržel – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Petr%C5%BEel

Petrželka – oblíbená superpotravina, která by na talíři neměla chybět | Prima Fresh. Nejlepší recepty | Prima Fresh [online]. Dostupné z: https://fresh.iprima.cz/jak-na-to/petrzelka-oblibena-superpotravina-ktera-na-taliri-nemela-chybet

Petržel | Bylinky.info. Bylinky – Vše, co jste chtěli vědět o bylinkách! [online]. Copyright © 2010 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z:https://www.bylinky.info/petrzel

Petržel kadeřavá – Titbit. Titbit [online]. Copyright © 2001 [cit. 04.07.2019]. Dostupné z: https://titbit.cz/produkt/petrzel-kaderava/

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button