Jídlo a receptyZdraví

Potraviny bohaté na estrogen: Zjistěte, proč je tak důležitý

Estrogen je známý jako hlavní ženský hormon, ale v malém množství se vyskytuje i v mužském těle. Není to jen jeden hormon, ale rozlišujeme 3 hlavní druhy a těmi jsou: estradiol (E2), estron (E1) a estriol (E3). Není to ledajaký hormon, estrogen má na starost plno důležitých funkcí, kterým je například růst, metabolismus, vývoj pohlavních orgánů aj.

Hladina estrogenu v těle úzce souvisí s věkem každé ženy, vytváří se ve vaječníku, ve žlutém tělísku a v placentě. Pokud je produkce estrogenu jakkoliv snížena, okamžitě se to projeví na zdraví každé ženy. Proto je důležité udržet si zdravou hladinu estrogenu.

estrogenNejlepší cesta, jak hormony nahradit, je samozřejmě ta přírodní. Fytoestrogeny jsou látkami rostlinného původu, jejichž struktura i velikost molekul se velmi podobá hormonům estrogenu, a proto mohou ovlivňovat jejich hladinu v organismu. Jsou přirozenou složkou některých potravin a nebo součástí potravinových doplňků z lékáren.

Plodiny bohaté na estrogen

První plodinou plnou přírodního estrogenu je sója. Jedná se o luštěninu, která se proslavila především díky sójové omáčce. Mimo estrogenu je významným zdrojem rostlinných bílkovin, pro které si ji oblíbili především vegetariáni a vegani. Sója se dá připravovat na sladko i na slano.

estrogenDalší významnou potravinou je lněné semínko. Toto velmi malé zrníčko se díky mnoha zdraví prospěšných látek, jako vitamín B1-B6, vitamín E, vápník, železo, hořčík a jiné, řadí do seznamu super potravin.

A abychom nezapomněli na bylinky, je nutno zmínit anděliku čínskou (Angelica sinensis). Ta je významnou léčivkou užívanou již od středovku a je nezaměnitelná pro své silné aroma. Využívá se při potížích s trávením, nadýmáním a při uvolňování zahleněných dýchacích cest. Při zvýšené nervové vzrušivosti se přidává do koupele.

Nabídli jsme vám jen opravdu velmi malý výčet rostlin a plodin s estrogenem (je jich kolem 300). Začněte ráno třeba se sójovým mlékem a uvidíte, jak se po celý den budete cítit lépe.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button