„Prosím dva čirokové rohlíky,“ slyšeli jsme paní v pekárně. Stáli jsme za ní ve frontě a hned zbystřili. Čirok? To slovo jsme ještě neslyšeli. Pokud ani vy ne, čtěte dál! Našli jsme pět zásadních důvodů, proč bychom měli čirok zařadit do našeho jídelníčku.
Co je čirok a odkud se vzal?
Čiroku je více druhů – čirok zrnový (obecný) se používá na výrobu mouky, čirok technický se pěstuje pro speciální látku zvanou lata, která je součástí rýžových kartáčů a košťat. Existuje i druh čiroku, jenž je využíván ke krmným účelům. Nás pochopitelně bude nejvíce zajímat ten první, který můžeme konzumovat my.
Tato obilnina se se po světě rozšířila ze země původu – z Afriky. Je jednou z nejstarších obilovin, zmínky o ní se datují až 8 tisíc let před Kristem. Jeho cesta vedla přes Indii, Čínu, Austrálii a Ameriku až do Evropy. U nás v českých zemích byl v minulém století nejprve využíván především čirok technický, až v posledních letech se čirok obecný začíná probojovávat do obchodů se zdravou výživou a následně do jídelníčku lidí, kteří se snaží jíst zdravě.
5 důvodů proč konzumovat čirok?
- Čirok obsahuje našemu organismu prospěšné látky. Vysoký podíl vlákniny, která jak víme, je skvělá pro náš trávicí trakt. Rovněž má poměrně dost bílkovin, je nadupaný minerály jako je železo, draslík, mangan, hořčík, selen a zinek. Ty jsou skvělé pro naše zdravé kosti, krásnou pleť a vlasy, nelámavé a pevné nehty. Proti únavě, nervozitě a podrážděnosti pomáhají vitamíny B6 a B1, které jsou samozřejmě v této opomíjené obilovině také obsaženy.
- Čirok je protizánětlivý. Polyfenoly, které obilnina obsahuje mají imunostimulační účinky, které vedou k potlačení zánětů.
- Čirok má antioxidační účinky. Přírodní sloučeniny obsažené v čiroku působí jako antioxidanty, které mají údajně vyšší kapacitu než borůvky. Ty jsou považovány za jeden z nejsilnějších antioxidantů. V boji proti volným radikálům, které se do našeho těla dostávají jídlem, pitím, z okolního prostředí a způsobují závažné civilizační choroby (např. Alzeheimera, rakovinu, rychlejší stárnutí buněk) má tedy čirok velmi významnou úlohu. Za zmínku určitě stojí, že tepelná úprava čiroku nejenže nesnižuje antioxidační účinky zrn či mouky, ale dokonce ji může zvyšovat. Při pečení, či osmahnutí zrn zůstává obsah antioxidantů stejný jako v surové mouce, některé antioxidanty se tepelným zpracováním dokonce navýšily.
-
Čirok snižuje cholesterol v krvi a bojuje proti cukrovce. Studie prokázaly, že konzumenti této plodiny prokázali menší výkyvy hladiny glukózy v krvi. Čirok také díky polyfenylům v sobě obsaženým snižuje projevy cukrovky. A díky lipidům tento rostlinný produkt zabraňuje vstřebávání cholesterolu z potravy nejen v krvi, ale i v játrech.
-
Čirok zastavuje růst rakovinových buněk. Další druhy polynefolů dokáží pozastavit růst zhoubných buněk především u rakoviny tlustého střeva, prsu, či melanomu. I to vědci ve studiích prokázali.
Jak čirok konzumovat?
Myslíme, že tohle jsou dost pádné důvody, abychom čirok do svého jídelníčku zařadili. Jak jsme zjistili, nejsnazší je koupit si čirokou mouku a dle receptů, či své fantazie péct čirokové placky, chleba, vlastně cokoliv. Také lze sehnat čirokové otruby, ze kterých lze udělat výbornou kaši. Přidáte do ní ovoce podle chuti, med a máte zdravou snídani, nad kterou musí zajásat výživový poradce i váš organismus. Čirokový zrna můžete i opražit – naslano, či na sladko jako kukuřici a chroupat je místo chipsů. Jako vždy i zde platí – fantazii se meze nekladou. Tak pojďme zkusit něco nového!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.