Přírodní léčba

Objevte zdraví prospěšnou rostlinu – ačokču

Rostlin prospěšných našemu zdraví je bezpočet. Ačokča však patří mezi ty méně známé, což je škoda, neboť má širokospektré zdravotní pozitivní účinky na lidský organismus. Pojďme si o této zajímavé plodině říci více.

Ačokča

Pochází z Jižní Ameriky.  V Evropě se pěstovala původně jen jako okrasná plodina, až posléze se začali konzumovat její plody, které se považují za druh zeleniny. Chutově jsou podobné okurce, vzhledem připomínají papriku, proto se také ačokče říká lidově papriokurka, nebo mexická okurka.  Odborný název ačokči je korila – druhově pochází z tohoto rodu rostlin, nebo také cyclantera, tento název je odvozen z latinského pojmenování rostliny. Je tykvovitá, jednoletá, plody mají tvar větších lusků.  Její pěstování je poměrně nenáročné i v našich klimatických podmínkách. Může vyrůst až do 5ti metrů, její větve se ale bohatě rozrůstají.

 

Zdravotní účinky

Jak výše zmíněno, zdravotní účinky ačokči mají poměrně široké léčebné spektrum. Obsahují vitamíny a minerály, především vitamín C, B1, B2, hořčík, vápník. Dále:

-snižuje hladinu cholesterolu

-vyrovnává hladinu krevního cukru

-reguluje krevní tlak

-odvar z plodů je močopudný, pomáhá při zánětu močových cest, odplavuje toxiny z těla

-šťáva z listů má protizánětlivé účinky

Jak ačokču konzumovat

Pokud jsou plody ještě menší,tak kolem 10 cm, lze je jíst syrové, jako okurky. Odrostlejší plody jsou pak duté, můžete je použít do leča, nebo různých zeleninových jídel. Také je lze plnit směsí jako papriky, předtím je nutné vyjmout semínka. Plody ačokči je možné i zavařit, podobně jako okurky, nebo je jednoduše zamrazit.

Další využití

Léčivé účinky ačokči lze jednoduše využít i doma. Povaříte-li dva plody zbavené semen, necháte vychladnout a popíjíte, získáte odvar,který detoxikuje močové cesty. Listy ačokči mají protizánětlivé účinky. Stačí přiložit listy na  postižené místo, převázat a nechat působit. Je dobré předtím trochu listy pomačkat, lépe se z nich šťáva uvolní. Obklad působí např. i na zánět ucha.

Jak ačokču získat

Poměrně jednoduše. Rostlinu koupíte v zahradnictví, semínky rovněž, nebo si je můžete objednat přes internet. Semínka ačokči pak předpěstujeme, v malých květináčích, s přiměřenou zálivkou. Ven je vysadíme nejdříve na konci května. Ačokču můžeme pěstovat i ve větším truhlíku na slunném balkóně, její výnosy budou sice menší, ale stále dostačující.

Bonus z ačokči

Na konci vegetačního období si z kořene této rostliny můžete udělat zubní kartáček. Stačí kořen pečlivě omýt a čistit si s ním zuby. Má na ně totiž velmi pozitivní účinky, stejně jako přírodní kartáčky siwak, kterými si čistí zuby domorodci v Jižní Americe a které jsou u nás stále populárnější. Jsou však poměrně drahé, budete-li mít doma ačokču, budete mít zdravý kartáček mnohem levnější.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button