Přírodní léčba

Na bolest hlavy vyzkoušejte přírodní způsoby léčby

Asi málokdo z nás nezažil bolest hlavy. Pokud to není v důsledku předchozího večera, který jsme strávili na večírku, kde tekl alkohol proudem, mohou mít bolesti hlavy různé příčiny. Obecně mezi nejčastější patří psychický stres, které vede ke svalovému napětí nebo přepracování, kdy tuhé svaly vláken stlačují nervy, brání průtoku krve a lymfy. Někdy jsou však bolesti hlavy známky závažného onemocnění a rozhodně bychom je nikdy neměli podceňovat.

Co může způsobovat bolesti hlavy

 • Stres
 • Dehydratace
 • Nachlazení (chřipka, záněty dutin, různá virová onemocnění)
 • Léky
 • PMS, hormonální změny, antikoncepční pilulky
 • Únava, alergie, přecitlivělost
 • Alkohol
 • Škodliviny vnějšího prostředí
 • Zúžené nebo rozšířené cévy v mozku
 • Problémy s krční páteří
 • Vysoký tlak, vážná onemocnění mozku

Přírodní léčba

Bylinky

Jako téměř na vše, i tady mohou pomoci bylinky. Zkuste čaj z mučenky, tužebníku, rozmarýnu, z kozlíku lékařského. Na stres přidejte heřmánek, koniklec nebo oves hluchý.

Řimbaba upravuje rozšířené nebo zúžené cévy. Čaj pijte až 3x denně. Můžete také užívat i tinktury z uvedených bylin, které nakapete do vody (obecně 3x denně 5kapek) a vypijete během jídla nebo po něm.

Aromaterie

Éterické oleje odstraní napětí a překrvení, zmírní bolesti. Oleje můžete přidávat do koupele, nebo je inhalovat, či je použít na masáž.  Při tenzních bolestech hlavy je doporučován levandulový, heřmánkový nebo mateřídouškový olej. Při nachlazení nebo alergii sáhněte po eukalyptovém nebo mátovém oleji.

Cvičení, masáže, akupresura

Další možnosti přírodního léčení nebo samozřejmě i prevence. Můžeme relaxovat při józe, hluboké vědomé dýchání odstraní stres a tím i bolesti hlavy. Učitelé jógy vás naučí i cviky na uvolnění šíje, krčních svalů. Můžete provádět automasáž hlavy, ideálně pomocí éterického oleje, kdy ho nakapete na kapesník a jemnými pohyby masírujete čelo a spánky. Masáž můžete provádět i rukama, kdy položíte prsty na spánky a na deset sekund stisknete. Akupresurní body na bolest hlavy jsou i na kostních výstupcích na spodní části ucha. Toto místo stlačujte a uvolňujte po dobu dvou minut.

Další možnosti

ke zmírnění obtíží jsou obklady. Buď můžete střídat studené a teplé obklady, které přikládáte na týlní krajinu po dobu dvou minut, opakujeme asi čtvrt hodiny. Účinné jsou obklady z jablečného octa, zde postupujte opatrně, aby se vám ocet nedostal do čí. Má však chladivé účinky.

Při přetrvávajících obtížích však neváhejte a navštivte lékaře. Bolesti hlavy mohou být opravdu příznakem závažného onemocnění. V posledních letech narůstá počet případů nádorů mozku, u nichž je nesmírně důležité včasné podchycení.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button