Jídlo a receptyZdraví

Moringa a její zázračné schopnosti

Slyšeli jste někdy slovo „moringa“? Pokud ne, zbystřete, bude to velmi zajímavé!

Co je moringa?

Moringa je strom. Ale ne ledajaký! Pro své výživové vlastnosti je označován jako Strom elixíru života, nebo Zelený diamant. Pochází z Indie, z oblasti kolem Himálají. Už před pěti tisíci lety byl tento strom zmiňován v starověkých spisech Hindů. Strom Moringy olejodárné vyroste 30 cm za měsíc a dorůstá do výšky deseti metrů, produkuje až 2 cm dlouhé, světle zelené, oválné listy a lusky.

Je to rostlina s nejvyšší koncentrací živin na světě!

Moringa je víceúčelová a mimořádně výživná rostlina a skutečná super potravina. Dá se zužitkovat celá a v mnoha oblastech východních zemí je důležitou součásti základní stravy. Syrové listy Moringy jsou velmi vydatnou stravou, oblíbené a výživné jsou taky dozrávající plody ve formě zelených lusků, které se jedí vařené, stejně jako květy.

Čerstvé sbírané listy se také suší za velmi nízké teploty a usušené listy jsou pak drcené do práškové formy. Prášek se pak může užívat i přidáním do jídel, čímž výrazně zvýšíme jejich výživovou hodnotu.

Co lze moringou léčit?

Moringa je často používána v ajurvédské medicíně, údajně dokáže léčit až 300 nemocí. Je užíváně nejen vnitřně, ale i formou různých hojivých obkladů.

Moringa dokáže pomoci např. při problémech s očima, očních alergiích, předčasnému stárnutí, astmatu, bakteriálních infekcí, nadýmání, vysokém krevního tlaku. Pomáhá léčit bronchitidu, kolitidu (zánět tlustého střeva), hemoroidy, cukrovku, průjmy, různé záněty, virová onemocnění, podporuje hojení ran. Pomáhá odstranit problémy s pamětí, bolesti hlavy, nervozitu, revmatismus, bolesti, poruchy sluchu a další.

Co ještě dokáže?

Semena Moringy mají protizánětlivé účinky, obsahují velké množství vitamínu a minerálů, antioxidantů. Používá se i pro kosmetický průmysl, nejčastěji pro masáže a aromaterapie. Pomáhá léčit akné.

Moringa obsahuje vysoké množství vitamínu A, C, E, kombinovaných s velmi vysokým obsahem železa, a tím výrazně napomáhá produkci hemoglobinu v krvi. Tím je dosaženo lepšího přenosu kyslíku do svalů, který je nezbytně nutný jak pro sportovní výkony, tak i pro existenci našeho organismu obecně.

Zázračná moringa nám tedy pomáhá zvyšovat nejen sportovní výkony, ale je skvělá i pro zkvalitnění duševní energie, soustředěnosti, bdělosti.

Moringa je vhodná pro kojící matky, děti, ale i ženy v menopauze. Vysoký obsah vápníku, který je důležitý pro správný vývoj kostí a zabraňuje jejich řídnutí – osteoporóze, která se často objevuje právě u žen v menopauze.

Rovněž vysoká koncentrace hořčíku v této rostlině je důležitý pro ženy v přechodu, neboť dokáže pozitivně ovlivnit špatné nálady a podrážděnost, hormonální změny.

Jak moringu získat?

Naštěstí nemusíme do Indie. Pro nás, kteří chceme vyzkoušet zázračné účinky moringy na vlastní „tělo“, mám dobrou zprávu. Moringu u nás lze koupit ve formě tablet, prášku i kapslí, oleje i krému. Vyznavači čaje si mohou objednat i čaj z moringy. Stačí zasurfovat po internetu a vybrat si, který produkt je pro nás nejvhodnější. Tak se pojďme léčit!

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button