BylinkyZdraví

Microgreens – bohaté na živiny. Pěstovat je můžete i na okenním parapetu

Microgreens je zelenina bohatá na živiny. Můžete ji pěstovat i na okenním parapetu. Co jsou vlastně Microgreens nebo mikrobylinky? Jedná se o mladé, jedlé zelené rostlinky, které se používají po vyvinutí děložních listů. Jejich chuť je různá. Může být neutrální, kořeněná, mírně nakyslá nebo hořká. Podle druhu rostlinky. Jsou bohaté na živiny.

Jaké druhy Microgreens můžeme používat?

Dělí se na čeledi, podle druhů rostlinek. Oblíbené a používané se vyrábějí ze semen následujících skupin zeleniny a bylinek:

  • tykev, okurka, meloun
  • bazalka, rozmarýn, oregano, šalvěj
  • mrkev, celer, fenykl
  • obiloviny, rýže, luštěniny
  • zelí, brokolice, květák, rukola
  • cibule, česnek, pórek
  • listové saláty, čekanka

Obsah tělu prospěšných látek

Obsahují velké množství různých polyfenolů, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Vítaný je i vyšší obsah vlákniny. Mají vyšší nutriční hodnoty.

Lepší zdraví srdce

Obsah tělu prospěšných látek může pomoci snížit riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Tělu prospěšné látky pomáhají v boji proti vysoké hladině škodlivého cholesterolu.

Zdravější trávení

Microgreens obsahují vlákninu. Ta podporuje zdraví celého trávicího traktu. Také zlepšuje mikroflóru nacházející se v tlustém střevě. Vyšší příjem vlákniny zvýší frekvenci stolice, což je dobré pro ty, kdo trpí zácpou.

Zdravý zrak

Microgreens obsahují karotenoidy. Ty jsou nezbytné pro náš zrak. Betakaroten je prekurzor vitamínu A.

Jak zařadit Microgreens do jídelníčku?

Z mladých rostlinek si můžete připravit chutné pesto, kterým doplníte pokrmy připravené z těstovin. Můžete je přidat do zeleninového salátu. Mohou tvořit součást domácího sushi. Milujete vaječné omelety? Posypte je jemně nasekaným Microgreens. Připravte si svoje oblíbené zeleninové smoothi s přídavkem Microgreens.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button