Bylinky

Měsíček lékařský – jedna z nejsilnějších léčivých bylin vůbec

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je krásná žlutooranžová květina, která je velice známou bylinkou. Vděčí za to svým neobyčejným léčivým vlastnostem, díky kterým se používá po celém světě. Tato rostlina pochází z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) a je používána nejen jako bylinka, ale také v potravinářství, kdy je jí nahrazován drahý šafrán. Slouží také jako potravinářské barvivo.

Měsíček lékařský je považován za prospěšný při snižování zánětu a podpoře hojení ran. Je to účinný lék na celou řadu kožních onemocnění, kožních ulcerací, ekzémů, juvenilní akné a suché phiriasis. Výtažky z květin také pomáhají při léčbě gynekologických poruch. Kromě toho se tato atraktivní bylina pěstuje také jako okrasná rostlina v zahradách. Tato rostlina je známá také pod názvy kalendula, pampalík, krusíček, květ nehtíkový, umrčí.

Trochu historie

Historicky byl měsíček používán vojáky v americké občanské válce k zastavení krvácení a k urychlení hojení ran. Je původem z Egypta a částí Středozemního moře, ale nyní se pěstuje na všech kontinentech – obvykle kvetou během teplejších měsíců roku (od května do října na severní polokouli).

Záznamy ukazují, že tato rostlina se v různých formách používá alespoň od 11. nebo 12. století. Sušené mleté okvětní lístky se používaly jako náhražka šafránu – co do barvy požadavky splňovaly, nikoli však chuťově.

Calendula dostala jméno podle latinského slova „calend“, což znamená každý měsíc. Podle římského kalendáře byl nový cyklus měsíce, když květiny měsíčku byly v plném květu. Historicky měly květy také křesťanský význam, a jejich zlatá barva jim vynesla přezdívku „Mariino zlato“. Z tohoto důvodu byly květy někdy používány v náboženských obřadech a zdobily posvátné prostory.

Sv. Hildegarda z Bingenu byla jedna z prvních, kdo zaznamenal použití měsíčku v historických textech. Jako bylinkářka a jeptiška v Německu použila květinu před více než 1 000 lety k léčbě pacientů. Květy byly také oceněny v ajurvédské medicíně a dnes se stále rozmnožují po celé Indii, včetně velkého množství ve slavném údolí květin v národním parku Ranthambore.

Někteří zemědělci dokonce přidávali některé druhy měsíčku do krmiva pro kuřata nebo slepice, aby vaječné žloutky měly tmavší žlutou barvu.

měsíček lékařský
Autor fotografie: Oceancetaceen – Alice ChoduraCC BY-SA 3.0, Link

Popis rostliny

Je to jednoletá bylina, která u nás roste v zahradách, na hřbitovech a na polích. Kvete od května až do zimy. Kořen této rostliny je vřetenovitý, lodyha je větévnatá, dřevnatá a hranatá. Dosahuje výšky až 50 centimetrů. Listy jsou dlouhé, zoubkované, dolní kopisťovité, horní podlouhlé a kopinaté. Květy jsou pomerančově žluté, jazykovité. Plodem jsou nažky.

Pěstování měsíčku lékařského

Popularita květu se pravděpodobně částečně odvíjí od její schopnosti jasně rozkvétat na celé léto. Můžete jej vysadit kdykoli v průběhu léta, avšak nejlépe uděláte, když jej vysadíte hned na jaře, poté, co pomine nebezpečí mrazu. Jakmile je na jaře půda teplá, zasévejte semena přímo do zahrady. Semena můžete začít pěstovat v interiéru, ale venku klíčí tak snadno, že to nemá žádnou výhodu. Rostlina vyklíčí v teplém počasí během několika dnů a rostliny kvetou asi za 8 týdnů.

Základní podmínky pro pěstování

Rostlině se daří na plném slunci a často vydrží velmi horká léta. Pokud je vysadíte ve stínu a vlhku, vaše rostliny pravděpodobně nepokvetou dobře – jestliže plíseň nezpůsobí jejich úplný úhyn. Ačkoli roste téměř v jakékoli půdě, měsíčku se nejlépe daří v mírně úrodné a dobře odvodněné půdě. Před vysazením půdu zkypřete do hloubky asi 12 cm a veškeré kořeny odstraňte.

měsíček lékařský
Autor fotografie: WildfeuerCC BY 2.5, Link

Jak začít pěstovat

Navlhčete půdu a zasejte semena 2,5 cm od sebe a ne více než 2,5 cm hluboko. Sazenice jednoťte jakmile jsou dostatečně velké – rostlinky by od sebe měli mít vzdálenost 20 až 25 centimetrů. Při výsadbě transplantátů důkladně zalévejte každou rostlinu ihned po výsadbě na zahradě. V době výsadby použijte pomalu působící granulované hnojivo nebo ho pravidelně přidávejte do vody zředěné tekutým hnojivem.

Péče o rostlinu

Jakmile se rostlina usadí, odřízněte vrcholy rostlin a povzbuďte je k pěstování. To zamezí tomu, aby se rostliny staly příliš dlouhé a zároveň ji tím povzbudíte k většímu kvetení. Vždy nechte půdu vyschnout mezi jednotlivými zálivkami, poté dobře zalijte. Když jsou vysoké teploty, zalévejte více. Nikdy nezalévejte měsíček z výšky, ale na základně rostliny (nadměrná voda na listech může vést k plísni). Nehnojte měsíčky během růstu. Hnojivo, které je příliš bohaté na dusík stimuluje svěží zeleň na úkor květin. Příliš hustý růst jednotlivých rostlin vede k hnilobě. Mezi rostliny přidejte vrstvu mulče, abyste potlačili plevel a udrželi vlhkost půdy, zejména pokud jsou rostliny mladé.

Odstraňování odumřelých květin

Odumřelé květiny pravidelně odstraňujte, podpoříte tím větší produkci dalších květů a zároveň prodloužíte kvetoucí sezónu. Uděláte to jednoduše tak, že jakmile květ začne odumírat, odštípněte ho zahradnickými nůžkami k nejbližší sadě listů. Rostlina bude povzbuzována k produkci nových květin.

měsíček lékařský
Autor fotografie: WildfeuerCC BY 2.5, Link

Sklizeň

Květy měsíčku lékařského sbíráme po vykvetení v období od května do října. Nařezané květy pak můžete sušit buď na novinách nebo svázáním stonků a zavěšením vzhůru nohama.

Měsíček lékařský v kuchyni

Květy z měsíčku lékařského mohou být dráždivé pro pokožku, takže se nedoporučuje jejich požití. Přesto se často uvádí jako jedlá květina. Světlé okvětní lístky měsíčku dodávají salátům a dalším letním pokrmům barvu a kořeněný nádech. Okvětní lístky květů jsou někdy vařeny s rýží, aby se s ní podělili o barvu. Rostlina chutná svíravě, hořkoslaně a slabě voní.

Pomalá příprava měsíčkového oleje

Tento olej lze použít jako základ nebo doplněk k čemukoli jinému, co si sami vyrobíte z kosmetických přípravku (přidejte jej ke krémům, který si kupujete). Aplikovat jej můžete přímo na vlasy a pokožku. Asi 300 g květů měsíčku dejte do sklenice s víčkem. Zalijte je olejem dle vlastní volby (kokosový, olivový či jiný) tak, aby byly všechny květy ponořené. Uzavřete víčkem a protřepejte. Nechte naložené čtyři týdny a každý den protřepejte. Po čtyřech týdnech slijte a okvětní lístky pořádně vymačkejte. Pak je můžete vyhodit. Olej skladujte na chladném tmavém místě, dokud jej nebudete potřebovat.

Rychlá příprava měsíčkového oleje

300 g květů měsíčku dejte do hrnce a zalijte zvoleným olejem tak, aby byly květy ponořené. Zahřívejte na mírném plameni. Po ohřátí směs vypněte a nechte odstát po dobu 24 hodin. Poté slijte a uchovávejte stejným způsobem jako u pomalé metody.

Tělový krém

Jeden šálek měsíčkového oleje smíchejte se čtyřmi lžícemi včelího vosku a ohřívejte na vodní páře. Jakmile se ingredience rozpustí, můžete přidat vitamín E (1 lžičku) a bambucké máslo (1/4). Tyto dvě přísady jsou volitelné. Poté směs přelijte do nádoby, ze které bude užívat.

Čaj z měsíčku lékařského

2 lžíce sušených květů zalijeme šálkem horké vody, necháme 5 až 10 minut odstát (podle preference chuti) a poté slijeme.

Autor fotografie: DhatierCC BY-SA 3.0, Link

Zdravotní účinky měsíčku lékařského

Mezi přínosy a použití měsíčku lékařského patří léčebné stavy, jako jsou vyrážky, alergie, ekzém a dermatitida; bolest, otok a zarudnutí způsobené svalovými křečemi, svalovými zraněními nebo výrony; oční zánět a svědění způsobené konjunktivitidou; a plísňové infekce, včetně candidy, ušních infekcí a kožních onemocnění.

Měsíček lékařský tvoří květy, které mají žlutozelenou barvu a sklízejí se a suší pro své četné léčivé vlastnosti. Botanický výzkum ukazuje, že tato rostlina obsahuje mnoho aktivních složek, včetně různých antioxidantů a těkavých olejů. Ty jsou zodpovědné za jasnou barvu a silný zápach květin; schopnost odpuzovat určité houby, škůdce a hmyz; a také jeho schopnost zlepšovat průtok krve a potlačovat zánět.

Domácí ošetření pleti

Mast může být použita k uklidnění popálenin, bradavic, kousnutí, akné a ulcerací, kromě hojení ran, suché kůže a puchýřů. Historicky a dodnes je jedním z nejpopulárnějších použití měsíčku jeho aplikace na podrážděnou pokožku (nebo na oční víčka a jinde), aby se snížilo svědění, zarudnutí, citlivost, suchost a otok. Je to z toho důvodu, že měsíček podporuje růst nové zdravé tkáně a zvyšuje průtok krve do postižené oblasti. Dále pak zvyšuje produkci kolagenu, který zpevňuje pokožku, hydratuje suchou pokožku a urychluje proces opravy kůže po operaci nebo poškození.

Autor fotografie: FanghongCC BY-SA 3.0, Link

Zklidňuje trávení

Pro tyto účely se z květů měsíčku připravuje čaj. Ten napomáhá ke snížení příznaků způsobených zánětlivými onemocněními střev/kolitidou. Měsíčkový čaj je také prospěšný při léčbě gastritidy, kyselého refluxu a vředů, jakož i při snižování žaludečních nebo

Posílení imunity

Květy této bylinky nebo extrakt z ní se někdy používají ke zvládnutí příznaků kašle, bolestí v krku nebo horečky.

Léčba infekcí očí, genitálií nebo kůže

Soli vyrobené z rostliny se již dlouho používají k léčbě plísňových infekcí genitálií, nohou, očí, úst, kůže a také ke snižování hemeroidů, análních slz a kandidy.

Snižuje zánět a volné radikální poškození

Desítky aktivních chemikálií z měsíčku z něj činí bylinu, která přirozeně chrání buňky před poškozením volnými radikály. Měsíček nejen řídí oxidační poškození volnými radikály, které mohou ovlivnit jemné tkáně, jako jsou tkáně očí, ale také se brání proti infekcím kůže, gastrointestinálního traktu a genitálií způsobeným viry nebo bakteriemi.

Krásnější vlasy

Pomáhá při problémech s lupy, regeneruje poškozenou pokožku hlavy, podporuje růst vlasů a působí jako přírodní barvivo na vlasy.

Autor fotografie: Wouter HagensLink

Měsíček lékařský jako zdroj živin

  • Bohatý zdroj vitamínů A, E a C.
  • Obsahuje spoustu antioxidantů (které chrání buňky před poškozením volnými radikály).
  • Obsahuje karotenoidy (jako je lutein, zeaxantin a lykopen. Okvětní lístky jsou jasně oranžové a žluté.).
  • Flavonoidy (mají protizánětlivé účinky).
  • Éterické oleje (mají protispastické účinky).
  • Triterpeny (mají antivirové účinky a zvyšují imunitu našeho systému).

Zázračná síla přírody

Zvláštní druh květu měsíčku lékařského, Calendula officinalis (obvykle se nazývá měsíček), se používá k přípravě léčivých bylinných mastí, čajů, tinktur a místního ošetření, které existují téměř 1000 let. Má totiž protizánětlivé, antispasmodické a protiplísňové účinky. Více než 200 různých komerčních a lékařských přípravků obsahují koncentrovaný extrakt z této rostliny. Její pěstování není náročné, což je o důvod navíc, proč ji začlenit do své zahrady.

Foto

Více fotografií měsíčku lékařského naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Měsíček lékařský – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%AD%C4%8Dek_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD

A Modern Herbal | Marigold. Botanical.com [online]. Dostupné z: https://botanical.com/botanical/mgmh/m/marigo16.html

Calendula officinalis – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Calendula_officinalis

How to Grow Calendula Organically | Planet Natural. Organic Gardening Since 1991 | Planet Natural Garden Supply [online]. Copyright © 2004 [cit. 23.08.2019]. Dostupné z: https://www.planetnatural.com/growing-calendula/

Calendula Flower: How To Grow Calendulas . Gardening Know How – Gardening Is Easy! Let us Show You How [online]. Copyright © 2019 Gardening Know How [cit. 23.08.2019]. Dostupné z: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/calendula/growing-calendula.htm

Calendula Petals. UK Soap Making Ingredients [online]. Copyright © 2014 [cit. 23.08.2019]. Dostupné z: https://www.thesoapkitchen.co.uk/calendula-marigold-petals-1233

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

omentářů

  1. Dobrý den,
    nemáte náhodou i k prodeji mast s měsíčkem lékařským, popř nemůžete doporučit nějakého pěstitele – prodejce :
    Komerčním výrobkům moc nevěřím, hlavně obsahu účinné látky…
    Děkuji a přeji krásný podzim…
    Radoslav

  2. Chtěla bych se zeptat,zda stačí okvětní lístečky bez středu na čaj a mast,nebo se má sklízet a sušit měsíček/celý květ i se středem/,já jsem používala celý květ-špatně se to sušilo a potom ,když jsem udělala čaj,tak byl hořký.Mastička i čaj z celých květů,nebo stačí lístečky rostliny bez středu?Děkuju za odpověď.Majka

  3. Dobrý den, poraďte, prosím, jak na candidu v ústech, s měsíčkem lékařským- čaj pít nebo kloktat.? Děkuji. Slavěna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button