KrásaZdraví

Měsíček lékařský jako přísada pro domácí kosmetiku

Měsíček lékařský patří mezi velmi časté přísady celé řady bylinných směsí a uplatnění nachází dokonce i v gastronomii a to jako levnější náhrada za šafrán. Květy obsahují kartoneidy, které výrazně pokrmy barví. Své místo nachází i v přípravě domácích kosmetických přípravků.

Výroba domácího měsíčkového oleje

Suroviny pro přípravu:

  • 2 hrsti květů měsíčku lékařského
  • slunečnicový olej za studena lisovaný (lze použít i mandlový, avokádový nebo olivový olej)
  • uzavíratelná sklenice

Postup přípravy:

Květy vložíme do 3/4 sklenice a zalijeme olejem. Směs vzduchotěsně uzavřeme, umístíme na slunné místo a necháme 2-3 týdny stát, občas protřepeme, případně doplníme olej, květy nesmí být nad jeho úrovní, jinak začnou plesnivět. Po uplynutí doby louhování přecedíme vzniklou směs přes čisté plátýnko. Olej skladujeme v chladném prostředí.

Výroba domácího měsíčkového krému

Mast využijete pro zjemnění a zvláčnění pokožky a funguje také jako prevence proti tvorbě strií. Navíc má antiseptické účinky, díky kterým podporuje hojení jizev. Také potlačuje vznik plísní a bakterií, které se objevují na pokožce.

Suroviny pro přípravu:

  • 2 hrsti květu měsíčku, čerstvé nebo sušené
  • 50 g nerafinovaného bambuckého másla
  • 1 polévková lžíce oleje – kokosový, mandlový či jiný kvalitní rostlinný druh

Postup přípravy:

Připravíme si vodní lázeň, v níž rozpustíme bambucké máslo, do kterého přidáme kokosový nebo jiný olej. Jakmile se vše rozpustí, vsypeme květy měsíčku. Vzniklou směs udržujeme v teple, aby neztuhla a necháme louhovat několik hodin. Následně přecedíme přes čisté plátýnko do předem vymyté nádobky a necháme ztuhnout. Skladujeme v chladnějším prostředí.

Výroba balzámu na rty

Suroviny pro přípravu:

  • 3 g včelího vosku
  • 3 g měsíčkové masti z předchozího receptu

Postup přípravy:

Obě suroviny rozpustíme ve vodní lázni, řádně promícháme a vzniklou směs přelijeme do obalu na balzám či od rtěnky a necháme ztuhnout.

Výroba masti na ruce

Suroviny pro přípravu:

  • 4 lžíce okvětních plátků (čerstvých nebo sušených)
  • 30 ml olivového oleje
  • 1 lžíce listů meduňky
  • 15 g včelího vosku

Postup přípravy:

Olej nalijeme do nádoby a vsypeme do něj bylinky. Vaříme na nejmenším stupni ve vodní lázni po dobu jedné hodiny. Vzniklou směs přelijeme přes čisté plátýnko, opět vložíme do vodní lázně a přidáme včelí vosk. Jakmile se vosk rozehřeje, celou směs přelijeme do čistých nádobek. Skladujeme v chladnu.

Výroba tinktury z měsíčku lékařského

Suroviny pro přípravu:

  • květy měsíčku lékařského
  • líh

Čerstvé květy jsou v poměru k lihu 1:2, sušené květy jsou v poměru k lihu 1:5. Používají se pouze okvětní plátky, bez kalicha.

Postup přípravy:

Květy se vloží do dobře uzavíratelné nádoby, zalijí se příslušným množstvím lihu (70%) a nádoba se řádně uzavře. Následně ji uložíme na teplé a stinné místo po dobu deseti dnů. Po uplynutí potřebné doby směs přelijeme přes čisté plátýnko a přelijeme do tmavé lahve. Užívání – 5-30 kapek až 4x denně, dle potřeby.

Příprava domácího čaje

Jako prevenci použijeme 1 vrchovatou lžičku měsíčku lékařského na 250 ml vody a pijeme 1-2 šálky denně. V případě používání čaje jako léčebného prostředku můžeme dávku zvýšit na 3-4 šálky denně.

Příprava domácího kloktadla

Použijeme 1 lžičku sušených květů měsíčku na 100-150 ml vody. Směs krátce povaříme (maximálně 2 minuty).

Pokud chcete směs používat pro přípravu obkladů, je potřeba obsah květů zvýšit na dvoj až trojnásobné množství.

Další možnosti využití měsíčku lékařského

  • Sedací koupel – na jednu koupel použije 4 hrsti čerstvých nebo 100g sušených květů.
  • Omývání – nálev připarvíme z půl litru vody a vrchovaté polévkové lžíce sušených květů.
  • Nápar obličeje výluhem pro pleťcitlivou nebo smíšenou.
  • Nálev pro oplach vlasů, který brání svědivosti a tvorbě lupů.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button