Jídlo a receptyPřírodní léčbaZdraví

Máte vysokou hladinu cholesterolu? Zařaďte do jídelníčku tyto potraviny

Vysoká hladina cholesterolu je považována za významný rizikový faktor srdečních onemocnění. Nadbytek LDL, často známý jako „špatný“ cholesterol, ve vašem krevním řečišti může zvýšit riziko srdečních onemocnění tím, že přispívá k ateroskleróze nebo tvorbě plaku v tepnách. Chcete-li snížit riziko srdečních onemocnění, je nezbytné udržovat zdravou hladinu cholesterolu. Naštěstí změny ve stravování, jako je zvýšení příjmu pro srdce zdravého ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin, vám mohou pomoci dosáhnout a udržet optimální hladinu cholesterolu.

Zde jsou potraviny, které vám vysokou hladinu cholesterolu pomohou snížit.

Oves a ovesné otruby

Pravidelná konzumace ovsa může významně snížit rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně vysoké hladiny LDL cholesterolu. Oves a ovesné otruby jsou koncentrovanými zdroji rozpustné vlákniny zvané beta-glukan, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu tím, že brání vstřebávání cholesterolu v GI traktu a zvyšuje vylučování cholesterolu stolicí.

Mandle

Ořechy a semena jsou bohatým zdrojem rozpustné vlákniny a mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu, jsou-li konzumovány jako součást výživné stravy. Mandle patří mezi oblíbený typ ořechů. Jsou spojovány s přínosy pro zdraví srdce, včetně snížení hladiny cholesterolu. Začlenění mandlí do stravy je snadný a účinný způsob, jak zlepšit a chránit zdraví srdce. Konzumace ořechů, včetně mandlí, je účinná při snižování celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a hladiny triglyceridů, což může pomoci zlepšit zdraví srdce.

Bobulové ovoce

Borůvky, jahody, brusinky, maliny a ostružiny jsou vynikajícím zdrojem vlákniny a dalších živin a rostlinných sloučenin chránících srdce. Patří mezi ně i protizánětlivé flavonoidní antioxidanty. Přidání bobulí do stravy může prospět zdraví srdce několika způsoby, včetně snížení LDL cholesterolu, zvýšení HDL cholesterolu, který chrání srdce, a snížení krevního tlaku. Kromě snížení hladiny cholesterolu mohou bobule pomáhat chránit před srdečními chorobami tím, že snižují zánět, zlepšují funkci tepen a chrání před poškozením buněk.

Vlašské ořechy

Stejně jako mandle, jsou i vlašské ořechy vynikajícím zdrojem rozpustné vlákniny, která je účinná při snižování hladiny cholesterolu. Pravidelná konzumace vlašských ořechů je spojována s významným snížením celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a hladin triglyceridů. Kromě vlákniny obsahují vlašské ořechy polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), včetně α-linolových kyselin, které aktivují LDL receptory pomáhající odstraňovat přebytečný LDL z krve.

vlašské ořechy

Fazole

Fazole jsou jednou z nejlepších možností pro snížení hladiny cholesterolu. Jsou výborným zdrojem vlákniny, která se váže na cholesterol a zabraňuje jeho vstřebávání do krevního oběhu.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou dobrým zdrojem živin podporujících zdraví srdce, včetně rozpustné vlákniny a hořčíku.

Jablka

Jablka jsou oblíbené ovoce, které může prospívat zdraví několika způsoby, včetně snížení vysoké hladiny cholesterolu. Jelikož jsou jablka bohatá na vlákninu, včetně rozpustné vlákniny, je jejich konzumace chytrým způsobem, jak podpořit zdravou hladinu krevních lipidů a udržet zdravé srdce.

Pohanka

Pohanka je přirozeně bezlepkové pseudozrno, které má vysoký obsah živin snižujících lipidy, jako jsou vláknina, flavonoidy a bioaktivní peptidy. Volba pohanky před rafinovanými obilnými produkty, jako je bílá rýže a bílý chléb, může pomoci snížit hladinu lipidů v krvi, včetně celkového cholesterolu a triglyceridů, a také může pomoci zlepšit příjem živin, protože pohanka je bohatá na vitamíny a minerály, jako jsou draslík nebo hořčík.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button