Přírodní léčbaZdraví

Máte vyrážku na kůži? Zjistěte, jestli nejste alergičtí na lepek

Gluten (lepek) vyvolává v lidském těle řadu nežádoucích účinků. Obsahuje ho velmi vysoké množství potravin, které mohou jedinci způsobovat nesnášenlivost lepku. Pro léčbu je nejlepší odhalit alergii na gluten včas, než u malého dítěte propukne plnou měrou. Pojďme si k těmto dvěma cizím pojmům (gluten a intolerance lepku) říci více.

Gluten je zdrojem bílkovin, který lze nalézt v různých potravinách, např. pšenice, žito, ječmen a jiná podobná zrna. Tato zrna obsahují vysoké množství lepku. Většina průmyslově vyráběných těstovin, pečiva, salátových dresinků a polévek má v sobě pšenici. Potraviny, které prochází procesem výroby sladu, jako třeba pivo, jsou zase výsledným procesem ječmene. Oproti tomu žito se používá do chleba a jiných obilných produktů. Zde vidíte, že je téměř nemožné se tomuto sortimentu vyhnout!

stopeatingffodds-220x162Intolerance na lepek ovlivňuje zdravotní stav, který přináší tělu nežádoucí efekt z konzumace výše zmiňovaných produktů. Nejběžnějším příznakem, úzce souvisejícím s nedostatkem vitamínu A a mastných kyselin, je tzv. „krůtí“ kůže. Obvykle se objevuje na zadní straně paže – keratóza pilaris. Tento příznak je společný u špatné absorpce v trávicím ústrojí, což může být způsobeno právě nesnášenlivostí lepku.

Jaké příznaky mohou znamenat intoleranci na lepek?

  • časté migrény a bolesti hlavy
  • zažívací problémy – průjem, plynatost, nadýmání a zácpa
  • únava a vyčerpání
  • hormonální poruchy – PCOS, PMS, neplodnost
  • závratě a jiné neurologické symptomy
  • otoky, bolesti nebo záněty v kolenou, bocích, atd.
  • neustálé změny nálad – úzkosti, deprese, hypoaktivní poruchy

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, měli byste se poradit s lékařem a odhalit jejich příčinu. Ne vždy se musí jednat o alergii na lepek, ale vzhledem k její četnosti je vhodné ji nepodceňovat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button